Site icon FAKTY.org – важливі новини!

Чи може держава гарно заробляти на гральному бізнесі? Експерти стверджують, що так. Але є одне але

Зараз у світі продовжується хвиля легалізацій грального бізнесу. В різних країнах поступово знімають заборони на організацію азартних ігор. Ця тенденція буде панівною і в 2023 році. Така ситуація склалася не випадково. Адже світ зрозумів, що на сфері азартних розваг можна і треба заробляти. Заборона — це, за своєю сутністю, ховання голови в пісок, як це роблять страуси. Мовляв, в нас не дозволено відкривати гральні заклади чи приймати ставки на спортивні події — отже, проблеми немає. Однак позбутися видимої сторони питання не означає вирішити його в цілому.

Легальний гральний бізнес дозволяє суттєво поповнювати державну скарбницю. В США об’єм ринку азартних розваг приблизно дорівнює бюджету нашої країни. Якщо ж подивитися на ситуацію в глобальному масштабі, то в минулому році тільки один онлайн гемблінг приніс доходів на суму понад 80 млрд доларів США. Зрештою, на азартних іграх можна заробляти ще й опосередковано, наприклад, створюючі захоплюючі телевізійні шоу. Недарма популярний на початку двохтисячних років американський ТВ-проект про покер на гроші High Stakes Poker повернувся на екрани. Експерти прогнозують, що інтерес до азартних розваг зростатиме адалі, як і прибуток легальних операторів. Тобто ситуація в світі надзвичайно сприятлива для розвитку ігрової індустрії. Але в Україні все, як завжди, трохи відрізняється. Цього разу, правда, причини такого стану речей об’єктивні та серйозні.

Чому в Україні показники доходів у бюджет від легального грального бізнесу поки не вражають?

Насправді очікування від легалізації індустрії азартних розваг були великими. У бюджет 2021 року було закладено 7,5 млрд грн тільки надходжень від оплати за ліцензії. Фактично уряд країни все зробив правильно, адже нинішні світові тенденції показують, що було прийнято далекоглядне рішення. Але все пішло трохи не так. Про невідповідність тогочасних сподівань та отриманого результату докладно розповідається у цьому матеріалі. Треба лише додати, що перший рік роботи реабілітованого грального бізнесу в Україні був не воєнним, але пройшов під знаком карантинних обмежень. В світі це призвело до розквіту інтернет-торгівлі та стрімкого розвитку онлайн гемблінгу. Але в нас прориву не сталося.

Міжнародні оператори не поспішали заходити на український ринок. Їх лякали відсутність лояльного до бізнесу податкового законодавства та гарантованих державою механізмів захисту інвестицій. Вкладати гроші у відверто ризиковане середовище, до того ж значною мірою корумповане, більшість учасників ринку вважали занадто авантюрною справою. Як би там не було, черг з бажаючих придбати занадто дорогу українську ліцензію на організацію азартних розваг не спостерігалося. До того ж можновладці вирішили перекласти на гральний бізнес проблему відсутності прозорої систему контролю за доходами індустрії. Замість впровадження доречного в такій ситуації онлайн моніторингу, було введено потрійну плату за ліцензії. Мовляв, ми все одно не можемо проконтролювати ваші прибутки, тому просто підстрахуємося. Логіка дивна для міжнародного бізнесу, тому сталося як сталося — плани зібрати значні кошти залишилися тільки планами, а багато операторів продовжили працювати у Україні нелегально.

А далі була війна. Тому вимагати, як це роблять деякі депутати, від грального бізнесу супер результатів під час бойових дій якось навіть не порядно. За підсумками 2022 року ринок азартних розваг заплатив до державної скарбниці понад 1,21 млрд грн, з яких 1,16 склали ліцензійні платежі, а трохи більш як 50 млн грн — податкові надходження. Насправді, враховуючи ситуацію в країні та активну проукраїнську позицію більшості операторів (на благодійну допомогу ЗСУ та цивільним було витрачено загалом понад півмільярда гривень), слід визнати так здобутки реальними в існуючих умовах. Але перспективи росту є.

Що треба зробити, аби більше заробляти?

Перш за все необхідно:

  1. Оптимізувати вітчизняне податкове законодавство.
  2. Ввести дієвий механізм захисту інвестицій.
  3. Викоренити або, принаймні, мінімізувати діяльність нелегалів.
  4. Запровадити финансовий онлайн моніторинг діяльності грального бізнесу.
  5. Вигнати ворога з наших територій та почати відбудову країни. Подивитися державу-переможці приїде чимало іноземних гостей, тому наявність в нас можливості пограти в азартні ігри не буде зайвою.

Експерти переконані, що досягти перерахованих цілей реально вже цього року.

Exit mobile version