Site icon FAKTY.org – важливі новини!

Марина Порошенко йде на вибори. Як це допоможе “Євросолідарності”

Партія Петра Порошенка висунула його дружину першим номером столичного списку — цей крок допоможе мобілізувати електорат ЄС, а Віталія Кличка змусить задуматися, з ким УДАРу формувати коаліцію в міськраді

Чому вибір припав на Марину Порошенко
Не так давно вулиці Києва прикрасили бігборди з Петром Порошенком і гаслом “Наша мета — європейський Київ”. Після цього почалися розмови про те, що п’ятий президент може піти в мери. Разом з тим у Києві з’явилися і борди з портретом депутата від “Європейської солідарності” (ЄС) Олексія Гончаренка з написом “Зеленими в Києві повинні бути тільки каштани”, що також породило питання про хедлайнера кампанії” ЄС в Києві. У партії продовжують тримати інтригу: до з’їзду, який відбувся 31 серпня, в мери не висунули нікого, пише Денис Сарбей.

І ось вчора ЄС оголосила про своє рішення: свого кандидата в мери у партії не буде, а першим номером списку “Євросолідарності” в Києві стане Марина Порошенко. Рішення зосередитися в просуванні свого списку до Київради і висуненні Марини Порошенко на перше місце виглядає цікавим політтехнологічним рішенням, і ось чому.

У столичного патріотичного виборця немає чіткого усвідомлення ідеологічного поділу партій — воно настільки умовне, що не дає відповіді на питання, чому, наприклад, виборець повинен голосувати за “Європейську солідарність”, а не за УДАР, чи навпаки. Адже ще не так давно Кличко був формальним главою “Солідарності”. А коли виборець губиться в ідеологічних нюансах, то він, найімовірніше, проголосує за впізнаване прізвище. Тобто в ЄС прийняли рішення мобілізувати виборця і допомогти йому визначитися, зробивши дружину п’ятого президента першим номером партійного списку в столиці.

По суті, своїм висуненням Марина Порошенко ламає нормальний перебіг кампанії, яка раніше проходила під знаком чемпіона київського рейтингу Віталія Кличка, старих і малопопулярних політиків на кшталт Олексія Кучеренка від “Батьківщини” і Олександра Попова від ОПЗЖ, з доважком “мильних бульбашок” у вигляді голови партії власного імені Андрія Пальчевського та Ірини Верещук, несподівано висунутої “слугами”.

Від перерахованих політиків Марину Порошенко відрізняє практично відсутній антирейтинг при дуже високій впізнаваності. Справа в тому, що протягом п’яти років вона реалізовувала масштабні соціальні та гуманітарні проєкти. Наприклад, інклюзивна освіта — в 2015 р. в загальноосвітніх школах навчалося близько 3 тис. дітей з особливими потребами, цього року до школи пішли понад 24 тис. таких дітей. Значущою подією було і створення Українського культурного фонду, який Марина Порошенко очолювала кілька років. Це інституція, яка запропонувала українським художникам, режисерам, театральним діячам та іншим працівникам мистецтва відкритий, прозорий і зрозумілий механізм отримання грантів на підтримку культурних проєктів.

Крім того, дружина п’ятого президента — лікар, тому під час карантину вона брала безпосередню участь і координувала допомогу Фонду Порошенка лікарням, передаючи туди захисні костюми, апарати штучної вентиляції легенів і забезпечуючи тестування. Тобто участь дружини п’ятого президента в антиковідній кампанії теж запам’яталася киянам і зіграє їй в плюс.

Кличку доведеться зробити вибір

Чи є можливості у ЄС наростити свій рейтинг в Києві? По суті, столичні виборці цієї партії хочуть від неї трьох речей. По-перше, щоб в її роботі були відсутні будь-які натяки на “пошук миру в очах Путіна”. З цим проблем немає і не буде. По-друге, наявність у партії чіткого плану розвитку Києва, насамперед інфраструктури — нині місто розвивається хаотично через відсутність нового затвердженого генплану, і це багатьох дратує. По-третє, виборці не хочуть конфронтації ЄС з Кличком, і в такому випадку невисунення свого кандидата в мери — дуже правильний крок. Якщо партія зможе вести кампанію в руслі цих трьох критеріїв, рейтинг ЄС в столиці, найімовірніше, ростиме.

До слова, виконання другого з названих вище критеріїв Марина Порошенко фактично вже підтвердила, коментуючи своє висунення. “Шкіл та садків у столиці катастрофічно не вистачає. Лікарні не забезпечені сучасним обладнанням. Час діяти на рівні столиці, яка повинна стати прикладом для всієї України”, — заявила вона.

Судячи з останніх соцопитувань, справи з популярністю у ЄС ідуть досить непогано. В “Слузі народу”, яка має порівнюваний з ЄС рейтинг, звичайно, цим незадоволені — там хотіли б впевненого другого місця, а після виборів — коаліцію з УДАРом. А якщо Кличко не погодиться на союзництво з партією влади, у Банкової є вагомий козир для торгу — можливість призначити на посаду голови КМДА не Кличка. Втім, якщо нинішній мер переможе вже в першому турі, то призначення іншого голови КМДА виглядатиме просто дико, навряд чи Банкова зважиться на такий крок.

Крім того, не виключений і вплив фактора вулиці — народ, розігрітий в ході кампанії, буде не складно організувати виступити на захист Кличка, і Зеленський, який побоюється вулиці, не ризикне призначити “парашутиста” в крісло глави КМДА.

З іншого боку, Кличку потрібно буде тричі подумати, погоджуючись на коаліцію зі “слугами”. Він не зможе пояснити цей альянс більшості своїх виборців, які, найімовірніше, затаврують його зрадником. Такий крок з високою ймовірністю різко погіршить політичні перспективи Кличка.

Exit mobile version