Site icon FAKTY.org – важливі новини!

Росія планує «паспортизувати» мільйон жителів Донбасу: чим це загрожує Україні | –

Понад мільйон громадян України на окупованих територіях Донбасу найближчим часом отримають російські паспорти. «Наразі громадянами РФ, які проживають на території Донбасу, є 538 тисяч осіб», – заявив заступник голови комітету Держдуми РФ у справах СНД, євразійської інтеграції та зв’язків зі співвітчизниками Віктор Водолацький.

Ілюстрація:

У заяві Євросоюзу, виголошеній під час засідання Постійної ради ОБСЄ у Відні, йдеться про глибоку занепокоєність з приводу продовження Росією видачі паспортів в ОРДЛО, що суперечить Мінським домовленостям та є очевидним порушенням суверенітету України. У ЄС заявили, що ця політика Кремля викликає особливе занепокоєння з огляду на заяви високопоставлених чиновників РФ про можливість початку військових дій для захисту інтересів цих нових паспортизованих громадян.

«Європейський Союз та його держави-члени нагадують, що вони не визнають ці паспорти, і закликають інші держави-учасниці ОБСЄ діяти аналогічним чином», – йдеться у заяві.

Показовою у цьому плані є позиція Німеччини, яка засуджує видачу російських документів жителям ОРДЛО. Але при цьому речниця МЗС ФРН Марія Адебар відмовилася «спекулювати» на зв’язку зі скупченням російських військ на кордонах з Україною та погроз Москви «захистити російських громадян» з фактом видачі паспортів. Вона лише зауважила, що видавання цих паспортів розпочалося значно раніше, до скупчення військ.

З огляду на той факт, що на території ОРДЛО, за інформацією глави МінТОТ Олексія Резнікова, наразі проживає 1,6 мільйона осіб, фактично 35% з них уже мають російські паспорти. Тобто близько 35% виборців окупованих територій у разі ухвалення Закону про вибори прийдуть на дільницю і голосуватимуть у статусі громадян РФ. Таким чином, до представницьких органів влади України депутатів фактично обиратимуть громадяни іншої країни.

Фото: Reuters

Другим небезпечним наслідком є те, що масовою роздачею паспортів РФ Кремль фактично легалізує бойовиків та свою військову присутність в ОРДЛО. Тобто, виникне ситуація, за якої на Донбасі фактично буде узаконена присутність так званих «російських добровольців». Зараз вони асимілюються на тимчасово окупованій території – масово скуповують покинуте житло, отримують вищу освіту в українських навчальних закладах, які залишилися на цих територіях, а також інтегруються в управлінську вертикаль окупаційних адміністрацій.

Фактично в ОРДЛО може бути створене повноцінне російське представництво, яке за допомогою механізму подвійного громадянства у майбутньому легалізується на політичне, фінансове, економічне та культурологічне поле України. Також зверну увагу на той факт, що за останні роки Москва розгорнула масштабну кампанію зі спрощеного надання українцям російського громадянства, що також становить небезпеку.

У жовтні 2019 року ГІ «Права справа» оприлюднила інформацію про те, що на фінансування тимчасових міграційних пунктів, які безпосередньо приймають документи і видають паспорти, Москва виділила 1,1 млрд рублів. Це при тому, що раніше на аналогічні плани спрямовували не більш як 100 мільйонів рублів. Примітно, що у Пенсійному фонді РФ вже заявили, що призначення російських пенсій можливе тільки після переїзду до Росії на постійне проживання. Жителям окупованих територій, попри отримання паспортів РФ, пенсії має платити Україна.

У планах Росії на 2021-й рік – видача жителям тимчасово окупованого Донбасу близько мільйона паспортів. Кремль розгорнув і активно просуває масштабну паспортизацію. Як повідомлялося раніше, Путін підписав указ про спрощений порядок отримання громадянства РФ для чотирьох категорій громадян України. А в березні 2020 року президент Росії підписав закон, який визнає українців і білорусів носіями російської мови та звільняє їх від спеціального іспиту для здобуття громадянства.

Крім того, нинішня паспортна кампанія дозволить Володимиру Путіну стверджувати, що в Україні порушуються права уже не просто російськомовних громадян, як про це говорили на початку російсько-української війни, а безпосередньо громадян РФ. На мою думку, цією масовою роздачею паспортів Росія наче під кальку копіює абхазько-осетинський сценарій. Нагадаю, що у 2008 році фактичною підставою для військового вторгнення Росії на територію Грузії був якраз захист росіян, що проживають на території Абхазії та Південної Осетії. Не виключаю повторення аналогічного сценарію Кремля в ОРДЛО.

Фото: скриншот

Також переконаний, що цією паспортною кампанією Кремль намагається розв’язати ще два стратегічних завдання. По-перше, позбутися дефіциту кваліфікованих кадрів завдяки жителям окупованого Донбасу. Отримавши громадянство РФ за спрощеною процедурою, 1,6 мільйона жителів ОРДЛО навряд чи повернуться на територію України, але готові розв’язати проблему демографічної кризи і дефіциту кваліфікованих кадрів у Росії.

Нагадаю, що рівень кваліфікації робітників урбанізованих Донецької та Луганської областей з високим промисловим потенціалом суттєво вищий порівняно з жителями Середньої Азії, які сьогодні фактично є головними донорами дешевої робочої сили на території РФ.

По-друге, виданням паспортів Кремль розраховує прискорити формування в Україні автономних утворень. У цьому контексті ухвалення закону про подвійне громадянство стане міною уповільненої дії для української державності.

Аналіз чинної нормативно-правової бази свідчить про наявність значних прогалин у законодавстві стосовно врегулювання проблематики подвійного громадянства в Україні. У законі «Про громадянство України», прийнятому у 2001 році, визначено, що законодавство України про громадянство ґрунтується, , відповідно до статті 4 Конституції України, на принципі «єдиного громадянства». Натомість визначення біпатризму не наводиться, а у статті 2 відсутній принцип недопустимості набуття громадянином України громадянства іншої держави.

4 березня Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства». Згідно з цим документом, Кабінет міністрів має розробити законопроєкти, які б передбачали легалізацію другого паспорту, але передбачили б ряд обмежень для громадян України, які також є громадянами іноземної держави. Таким людям планується заборонити:

• працювати в системі державної влади або місцевого самоврядування;


• обіймати керівні посади на стратегічних об’єктах державної власності;


• мати допуск до державної таємниці;


• бути членом виборчої комісії, офіційним спостерігачем;


• проводити передвиборчу агітацію;


• бути членом політичної партії.

Передбачається, що за дотримання цих умов негатив для держави від розмивання інституту громадянства можна звести до мінімуму.

Утім, на мою думку, єдиним можливим запобіжником може стати ухвалення закону, згідно з яким наявність подвійного громадянства передбачає автоматичну втрату громадянства України. Відсутність українського громадянства позбавить біпатридів права голосу на виборах. Це, своєю чергою, дасть можливість нейтралізувати їхній негативний вплив на формування порядку денного щодо політичного вектора держави.

Exit mobile version