63-річний Олексій Сизонович, звільнений Росією в рамках обміну 7 вересня, – український партизан із Луганська, який проводив підривну роботу в тилу ворога (на території ОРЛО).
Про це після завершення обміну заявила Ірина Геращенко – народний депутат України від партії “Європейська солідарність”, колишній учасник гуманітарної підгрупи ТКГ від України.
“Я відчуваю щастя! В списку звільнених – ті, за кого Україна роками боролася на всіх майданчиках. Рада, що, окрім Сенцова, Сущенка, Кольченка, Карпюка, Панова, чиї імена знає весь світ, в списку звільнених є Олексій Сизанович – скромна літня людина, наш патріот і партизан з Луганська”, – написала Геращенко в “Фейсбуці”.
За словами депутатки, після викриття бойовиками “ЛНР” Олексія Сизоновича вивезли на територію Росії.
“Я вперше публічно можу сказати, що це Герой, який діяв в тилу ворога. Його катували, вивезли в Ростов, там судили і потім тримали в тюрмах в Сибіру“, – зазначила Геращенко.
“Ми кілька місяців розшукували його і будь-яку інформацію [про нього], РФ приховувала факт вивезення і суду. І саме його кейс був для нас в Мінську важливим для тиску на РФ і ОБСЄ, на Гризлова і Ко, всупереч їхнім доводам, що, мовляв, українці в російських тюрмах не мають відношення до війни і їхні прізвища не можуть обговорюватися в темі звільнення”, – написала Ірина.
Як відомо, пенсіонер із Краснодона (нова назва – Хрустальний) Олексій Іванович Сизонович утримувався в колонії в районі Новосибірська, працював швецем-мотористом, За перший місяць заробив 300 рублів, щоб мати змогу купувати цигарки.
Його підтримувало українське консульство. У розмові з консулом Сизонович розповідав, що в час, коли він перебував у Ростові на Дону, його сильно били.
За словами Ірини Геращенко, всю інформацію щодо заручників і нюансів переговорного процесу команда Порошенка передала новій команді президента Зеленського відразу після його інавгурації.
Ірина Геращенко нагадала, що РФ і ОРДЛО у 2017 році включали в списки на обмін 27 грудня більшість тих громадян Росії, яких передали Москві сьогодні, 4 вересня 2019-го.
“Нас тоді поставили перед фактом і шантажували, що ніякого обміну не буде, якщо ми їх не віддамо. Тоді президент Порошенко і наша команда чітко заявили Росії і нашим західним партнерам, що ми готові передати цих реальних злочинців з російськими паспортами тільки в обмін на політв’язнів Кремля. Ще два роки тому ці росіяни в українських тюрмах написали листи на Путіна з проханням забрати їх в РФ. Добре, що нарешті він їх «прочитав»”, зазначила Геращенко, подякувавши також президенту Зеленському.
“…Гасло «Україна своїх не кидає!» є для нас об’єднуючим. Для країни”, – додала вона.
Як інформувала “Новинарня“, в липні 2017 року Північно-Кавказький окружний військовий суд Російської Федерації засудив до 12 років колонії суворого режиму та штрафу в загальному розмірі 250 тисяч рублів 61-річного (на той час) громадянина України Олексія Сизоновича.
Його тоді визнали винним за такими статтями КК РФ, як “Підготовка терористичного акту”, “Незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв” і “Незаконний перетин державного кордону Росії”.
За версією російського слідства, Сизонович разом зі спільником у квітні 2014 року в Києві нібито “створили організовану групу й домовилися про підготовку і вчинення терористичних актів на території Росії та України”.
Сизонович нібито дав покази, що збирав інформацію про об’єкти транспортної інфраструктури і передавав своєму керівникові під псевдонімом “Владиславович”, який представився йому співробітником української розвідки.
Також слідство заявляло, що у 2016 році Сизонович отримав вказівку поїхати в Каменськ-Шахтинський Ростовської області, щоб оглянути та сфотографувати місцевий вокзал і “визначити місце для закладення вибухових пристроїв”. На цьому вокзалі в тому ж році нібито планувався теракт.
Під час судових слухань “було встановлено, що Сизонович мав необхідні знання в галузі вибухотехніки, щоб виготовляти різноманітні вибухові пристрої, оскільки раніше працював підривником на шахті й телевізійним майстром”.
Російська сторона стверджує, що українця Сизоновича затримали російські силовики у вересні 2016 року під час нібито “незаконного перетину кордону”.
Раніше ЗМІ також повідомляли про версію російських слідчих, згідно з якою Сизонович підривав поїзди на території Луганської області, яка перебуває під контролем так званої “ЛНР”. Там його схопили бойовики.
Судовий процес у справі Олексія Сизоновича почався 26 липня 2017 року і тривав лише кілька днів.
Перед оголошенням вироку захист попросив зменшити підсудному покарання до мінімуму, враховуючи його вік, поганий стан здоров’я та “повне розкаяння у скоєному і співпрацю зі слідством”.