Site icon FAKTY.org – важливі новини!

Обстріл території РФ був проведений з окупованої території ОРДЛО. Докази OSINT

Російська Федерація продовжує активно створювати та тиражувати сфабриковані інформаційні приводи, організовувати провокації “під фальшивим прапором”, які мають обґрунтувати в першу чергу для російського населення і в другу чергу для міжнародної спільноти рішення Кремля щодо відкритого військового вторгнення в Україну. Міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm провела OSINT дослідження інциденту, що стався 19 лютого 2022. За результатами цього інциденту Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу. Волонтери визначили точну геолокацію реактивної системи залпового вогню (РСЗВ), з якої було обстріляно прикордонну територію у Ростовській області РФ. Виявилось, що обстріл був проведений о 4 годині ранку 19 лютого з населеного пункту Суходіл, Луганської області, що знаходиться під контролем російських окупаційних сил.

19 лютого російські ЗМІ активно повідомляли, що Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу “за фактом замаху на вбивство, скоєного загальнонебезпечним способом через обстріл прикордонної території Ростовської області РФ з боку України”.

Невстановлені особи, перебуваючи на території України, використовуючи реактивну систему залпового вогню, обстріляли прикордонну територію Тарасівського району Ростовської області“, – повідомив Слідчий комітет РФ.

Наступного дня, для посилення інформаційного приводу, російські пропагандисти каналу NewsFront виклали відео, яке на їх думку нібито підтверджувало факт обстрілу з боку України. Інформація про обстріл супроводжувалась відео ексклюзивом з камери спостереження, на якій зафіксовано постріли РСЗВ. Російські пропагандисти написали в дописі, нібито обстріл вівся “з північного боку ріки Сіверський Донець, поблизу населеного пункту Болотене“.

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm помітили що внизу відео, яке виклали російські пропагандисти, залишились координати розташування камери, у системі СК-42 (так звані «прямокутні координати»), які використовуються тільки для військових цілей.

Для людей, які не розуміються на військовій справі, а займаються виключно пропагандою, ці цифри могли здатись не суттєвими. Але для військових фахівців ці координати легко перевести у звичну для цивільних людей систему WGS-84. В цій системі вказані координати будуть виглядати як 48°34’32.5″N 39°35’03.1″E.

 

За вказаними координатами знаходиться населений пункт Суходіл (до декомунізації в Україні цей населений пункт мав назву Піонєрскоє, яка досі зберігається на російських мапах). Геолокація розташування камери вказана на мапі червоним трикутником:

За мапою Liveuamap видно, що ця територія з 2014 року є непідконтрольною українським військам та контролюється російськими окупаційними силами. Лінія контролю території точно збігається з річищем Сіверського Донця.

Короткій розбір відео

На випадок видалення відео з першоджерел, ми окремо зберігли його на свій канал.

Камера, як це і передбачається військовою логікою, встановлена на пагорбі, що панує над місцевістю. Висота камери над рівнем моря – 76 м (вказано на скриншоті з екрана), що відповідає висоті пагорбу.

На 11-й секунді запису камера фіксує місце другого пуску. При чому помітно не тільки димовий слід від прискорювача ракети, але й відбиту хмару пилу та продуктів згоряння позаду установки. З цієї точки фізично неможливо так близько, як бачимо на відео, спостерігати за населеними пунктами на підконтрольній українським військам території, яка знаходиться по інший бік річки Сіверський Донець та не має такої забудови.

На скриншоті чітко видно, що місце старту знаходиться між будинками та зеленими насадженнями. Достатньо огляду місцевості. Координати розміщення камери:

Таким чином, координати місця розташування РСЗВ, з якого робились постріли в бік Російської Федерації, знаходяться на тимчасово окупованій території ОРДЛО. З південного берегу річки Сіверський Донець. По відео фактично видно, що слід від ракет проходить між камерою і лінією електропередач, також позаду відблискує вода, відповідно вогонь ведеться з цього берега річки.

Висновок

Таким чином, дослідження волонтерів InformNapalm фактично розкриває справу, яку відкрив Слідчий комітет РФ. І якби Росія була справді зацікавлена у притягненні до відповідальності винних в обстрілі, то могла б їх легко знайти, прослідкувавши за маршрутом за вказаними координатами. Але вочевидь Москві не потрібна правда, а потрібні інформаційні приводи в межах спецоперацій “під фальшивим прапором”, щоб розгорнути вже не гібридну, а більш масштабну агресію проти України.

Нагадаємо, що за добу до цього, 18 лютого, російська пропаганда державного рівня, включаючи ток-шоу «60 минут» активно тиражувала фейкову відеопостановку про бій «української диверсійної групи», яка нібито «проривалась, щоб підірвати хімічні об’єкти на Донбасі». Волонтери InformNapalm та низка інших OSINT дослідників вказали на численні факти, які спростовують наведені пропагандистами дані, починаючи від дати створення відео і закінчуючи оцінками спеціалістів, щодо не типових для груп спецпризначення дій та озброєння. Тож така постановка з трасувальними боєприпасами була інсценована для видовищності та орієнтована на масового глядача, який буде слухати лише пояснення пропагандистів Кремля та не буде самостійно шукати докази.

21 лютого ФСБ РФ заявила про черговий інцидент, нібито “український снаряд влучив в пункт прикордонної служби ФСБ у Ростовській області”. Державна прикордонна служба України офіційно наголосила, що це чергова свідома провокація з боку Російської Федерації. І вочевидь це також є продовженням накопичення інформаційних приводів реалізації спецоперацій РФ “під фальшивим прапором”, які мають переконати в першу чергу громадян РФ у необхідності оперативного вирішення “українського питання”.

InformNapalm

Матеріал підготував Євген Гриньов спеціально для InformNapalm. Допомога в геолокації Антон Муравейник. Поширення і передрук з активним посиланням на джерело вітаються. (Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0). Українські сторінки спільноти InformNapalm в соцмережах: Facebook / Тwitter / Telegram.
Exit mobile version