Акумуляторні батареї промислового призначення: перспективи розвитку ринку накопичувачів енергії
Літієві акумулятори для сонячних батарей, електромобілів та побутової техніки — три основні напрямки розвитку ринку систем накопичення та зберігання енергії.
Літієві акумулятори для сонячних батарей, вітрогенераторів та інших об’єктів альтернативної енергетики, електромобілів та побутової техніки — на думку аналітиків, це три основні напрямки розвитку ринку накопичувачів енергії. При цьому понад 90 відсотків місткості припадатиме саме на акумуляторні батареї промислового призначення.
Літієві акумулятори для сонячних батарей та електромобілів: як зміниться ринок до 2030 року
Згідно з дослідженнями компанії BloombergNEF, до 2030 року глобальна потужність промислових накопичувачів енергії досягне 411 гігават (ГВт) – це в 15 разів більше, ніж у 2021 році. При цьому, якщо раніше основні потужності були пов’язані з гідроакумулюючою гідроенергетикою (закачування води у водосховище, щоб виробляти електроенергію в необхідний час), то відбувається зростання частки акумуляторних сховищ:
- Завдяки вдосконаленню технології, літій-іонні накопичувачі стають все більш економічно ефективним рішенням, постійно покращується співвідношення місткість/вартість.
- Рівень ККД акумуляторних накопичувачів значно вище, чим у насосних, він складає майже 98-99%.
- Мінімальний час реакції — перемикання на роботу від централізованої мережі на використання акумулятора відбувається практично миттєво, що дуже важливо для телекомунікаційних систем та дата-центрів.
- Можливість використовувати промислові системи накопичення енергії як маневрові потужності — це дозволяє забезпечити стабільність функціонування енергосистеми, відмовившись від експлуатації теплових електростанцій, тим самим домогтися зниження рівня викидів вуглецю в атмосферу.
- Використання акумуляторних систем дозволяє інтегрувати в загальну енергосистему генеруючі потужності, які використовують відновлювані джерела енергії. При цьому нівелювати нестабільність їхньої генерації, тим самим підвищивши надійність енергосистеми загалом, забезпечити економію коштів у період пікових навантажень.
- Розвиток технологій та масштабування виробництва дозволить у найближчі роки купити АКБ літій-іонні за дедалі доступнішою ціною.
Найбільше зростання ринку промислових акумуляторів припаде на сегмент автомобільних накопичувачів енергії, за деякими прогнозами, його частка може становити від 75 до 90 відсотків усієї доступної місткості у 2030 році. Лідером галузі як за номінальними показниками місткості сховищ, так і темпами зростання буде Південно-Азійський регіон. На нього буде припадати майже половина всіх накопичувальних потужностей, які експлуатуватимуться у 2030 році. Якщо обсяг ринку акумуляторних батарей промислового призначення у 2022 році оцінювався в 4294,85 млн доларів США, то до 2028 року він зросте до 10800,0 млн доларів.