Про ситуацію з Тупицьким.
28 грудня голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький мав з’явитися до Офісу генпрокурора (ОГП) для вручення підозри. Проте він цього не зробив. Неявку він пояснив сімейними обставинами.
Згідно зі законом, вручити письмове повідомлення про підозру необхідно у день, коли його склав прокурор. Тому Тупицькому надіслали це повідомлення поштою у той же день. В ОГП заявили, що з моменту відправлення повідомлення Тупицький є підозрюваним.
За даними слідства Тупицький у 2018 році, перебуваючи на посаді заступника голови КСУ, «з корисливих мотивів у власних інтересах та інтересах колишнього голови Господарського суду України» шляхом підкупу намагався вплинути на свідка у кримінальному провадженні, щоб той відмовився давати покази або надав неправдиві покази. І ще багато всього іншого.
На цій підставі в ОГП також спрямували клопотання президенту України про відсторонення Тупицького від посади судді Конституційного суду України.
Перше, про що ми повинні говорити. Згідно зі статтею 42 КПК України підозрюваною особою може бути і той, кому повідомлення про підозру не вручили, але при цьому було вжито заходів для цього, передбачених кодексом.
Інша сторона медалі: у статті 136 йдеться про те, що особа, якій відправили повідомлення про підозру поштою, маю підтвердити факт її отримання розписом, або ж вручення повістки має бути підтверджено відеозаписом.
Практика доводить, що зазвичай суд «погоджується з тим, що наявність квитанції про відправку особі повідомлення про підозру є підставою вважати вжиті заходи достатніми, а особу такою, що повідомлена, тобто підозрюваною». Але так стається не завжди. І сторона захисту цілком зможе аргументувати, що підозру Тупицький не отримав.
Друге, про що ми повинні говорити. На офіційному сайті Президента України оприлюднено інформацію про підписаний указ Президента України щодо відсторонення Олександра Тупицького від посади судді Конституційного Суду України строком на два місяці.
Відповідно до статті 154 КПК України «питання про відсторонення від посади осіб, що призначаються Президентом України, вирішується Президентом України на підставі клопотання прокурора в порядку, встановленому законодавством».
Незалежність судді Конституційного Суду України забезпечується, у тому числі особливим порядком та підставами припинення повноважень, звільнення судді Конституційного Суду України з посади у порядку, визначеному Конституцією України. Рішення про звільнення судді Конституційного Суду України з посади з підстав, визначених частиною другою статті 149-1 Основного Закону України, ухвалюється виключно Конституційним Судом України на спеціальному пленарному засіданні, і жоден інший орган чи посадова особа не можуть ухвалити таке рішення замість нього.
Пане президенте, де у 106-й статті Конституції України вказано, що ви можете порушувати закон?
І питання до Офісу ГП: звідки ви придумали чи хто вам «підказав» створити таке клопотання «про відсторонення»? Ви щось чули про таке, як «особливий статус», «особлива процедура». Чому все так «беззаконно»..