Site icon FAKTY.org – важливі новини!

Тиск на ЗМІ та погрози журналістам: в США заявили про загрозу свободи слова в Україні

Свобода слова в Україні є серйозною проблемою, на яку звертають увагу Сполучених Штатах. Так, голова авторитетної дослідницької організації Freedom House Майкл Абрамовіц написав відкритого листа президенту Джо Байдену напередодні зустрічі з Володимиром Зеленським.
У листі зазначається про тиск на свободу слова в Україні та зловживання президентом Зеленським своїми повноваженнями. Тиск на медіа, використання Ради нацбезпеки для боротьби з політичними опонентами та опозиційними ЗМІ – все це набуло систематичного характеру після приходу до влади “Слуг народу”.

Глава Freedom House у своєму листі президенту Байдену підкреслює важливість того, щоб права людини й демократія займали центральне місце у порядку денному, і Зеленському були дані рекомендації про врегулювання подій в Україні щодо свободи вираження думок і прав людини.

“На жаль, президент Зеленський продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і вебсайтів під приводом боротьби з дезінформацією. Широкі обмеження на інформацію без незалежного судового контролю підривають верховенство закону і посилюють недовіру до установ.”

Майкл Абрамовіц глава Freedom House

Дійсно, Зеленський сам зізнався в інтерв’ю українським ЗМІ, що Рада національної безпеки і оборони є його “зброєю”, яку він застосовує для впровадження тих чи інших рішень.

“Я завжди говорив, що я прийшов змінити країну. І якщо я розумію, що по ходу політичного життя у мене є швидкі інструменти та швидка зброя і втомився домовлятися з тими чи іншими … Тому все, що є у мене під рукою – моя влада. РНБО – один з видів зброї і я його застосовую “, – сказав президент України.

Так, глава Freedom House закликав Байдена і його адміністрацію звернути увагу Зеленського на необхідність боротьби з дезінформацією, використовуючи правозахисний підхід, який захищає, а не підриває свободу вираження думок.

“Ми також рекомендуємо вам закликати президента Зеленського забезпечити відкритий і прозорий процес будь-яких санкцій або інших обмежень ЗМІ та методів їх застосування. Включаючи те, як вони розв’язують основну проблему, зберігаючи при цьому повагу прав людини”, – йдеться в листі.

Нагадаємо, що спроби прямого блокування ЗМІ були зроблені у першій редакції так званого закону “про олігархів”. Так, особу, яку РНБО (яку очолює президент) визначає як олігарха, мали позбавляти можливості фінансувати ЗМІ, які згодом “націоналізовувались” владою. У подальшій редакції закону, який Верховна Рада прийняла у першому читанні, ці норми прибрали. У результаті “олігархам” заборонятимуть фінансувати політичні партії, передвиборчі кампанії та брати участь у приватизації великих об’єктів.

Абрамовіц у своєму листі також просить Байдена наголосити президенту Зеленському на необхідності доводити будь-які заборони на медіаконтент або доступ до платформ чіткими правовими підставами за допомогою рішення суду з можливістю його перегляду і апеляції.

Як відомо, народні депутати фракції “Слуга народу” пропонували заборонити судам скасовувати санкції Ради національної безпеки України.

“Передбачити, що заходи забезпечення позову, що застосовуються судом, не можуть зупиняти дії спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, що застосовуються рішеннями РНБО відповідно до закону “Про санкції”, – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту №5667.

“Ми з великою стурбованістю відзначаємо значну кількість фізичних нападів, погроз і залякування журналістів і активістів в Україні. Тільки за першу половину 2021 року Інститут масової інформації, яка контролює ЗМІ, задокументував 97 порушень прав журналістів. Понад три чверті цих порушень мали фізичний характер.”
Майкл Абрамовіц голова Freedom House.

Він переконаний, що згубно впливає на свободу преси в Україні й те, що зловмисники в більшості випадків не залучаються до відповідальності.

“Демократія в Україні залишається крихкою, якщо справедливість не служить людям, і безкарність за насильство, спрямовані проти активістів, залишається без уваги”, – переконаний Абрамовіц.

Джерело

Exit mobile version