9 речей, на які варто звернути увагу, вибираючи школу для своєї дитини
Є багато очевидних речей, на які варто звернути увагу, наприклад, рейтинги, результати іспитів. У цій статті ми розглянемо деякі проблеми, про які ви, можливо, не замислювалися, і те, як їх можна взяти до уваги.
1. Обрати приватну чи державну школу?
Для більшості батьків вибір між приватною та державною школою є просто питанням доступності. Якщо для вас це не так, можливо, це буде одне з перших рішень, які ви приймете.
Було б доцільно почати з оновлення вашого розуміння того, що таке державні школи. Наприклад, якщо ви були батьком дитини шкільного віку в певних районах Києва в 90-х роках, ви, можливо, зробили все можливе, щоб ваша дитина не навчалася в тамтешній державній школі. Але все змінилося настільки різко, що державні школи Києва тепер є одними з найкращих в Україні, і батьки, які можуть дозволити собі навчати своїх дітей приватно, замість цього відправляють їх до державних шкіл.
На жаль, ця зміна не поширюється на всю країну, тому дослідження цього є хорошою відправною точкою. Подібним чином, якщо ви зацікавлені в школах, які особливо добре сприяють розвитку спорту чи музичних здібностей серед своїх учнів, додаткові ресурси приватних шкіл можуть виявитися кращим вибором. І якщо ви хочете, щоб ваша дитина могла навчатися, вам майже напевно доведеться вибрати приватну школу.
2. Чи повинна ваша дитина ходити до тієї ж школи, що й її брати, сестри та друзі?
Перш за все: ваша дитина навчається в тій самій школі, що й їхні брати і сестри, безумовно, полегшить вам життя. Вступ зазвичай спрощується для братів і сестер, ви вже знаєте деяких учителів, і, що важливо, навчання в школі буде набагато менш важким, якщо потрапити лише в одну школу. Ваша дитина також може сприймати це як катастрофу, якщо вона не зможе продовжити навчання в середній школі з людьми, яких вона вже знає, будь то друзі чи брати і сестри.
Відправити їх до однієї школи, безперечно, є шляхом найменшого опору. Але це не єдиний варіант. Наприклад, якщо початкова школа вашої дитини переходить до кількох різних вторинних, ваша дитина, ймовірно, буде відокремлена від деяких своїх друзів, тому це буде здаватися менш проблемним. Подібним чином, якщо навчально-виховний комплекс, який ви розглядаєте, є таким, де більшість новачків більше нікого не знають, вони повинні вміти створювати середовище, у якому ваша дитина швидко освоїться та знайде нових друзів.
3. Як вони будуть добиратися до школи?
Складність, з якою стикаються деякі батьки, відповідаючи на це запитання, полягає в тому, що вони думають про те, що підходить їхній дитині у віці 11, а не 13, 15 чи 18 років, забуваючи, що якщо ви зараз зробите правильний вибір, це буде школа для вашої дитини для наступні сім років. Або, інакше кажучи, ви можете бути цілком щасливі, возячи всюди свою 11-річну дитину, але чи впевнені ви, що у вас вистачить терпіння робити це, коли їй виповниться 16?
Або є навпаки – може бути подорож, яку ви не задоволені тим, що вони здійснюють самі в 11 років, але це може бути цілком нормально, коли їм буде 13; тож ви можете взяти на себе зобов’язання водити пару років, але після цього вони зможуть доїхати самі. Також варто врахувати, що розташування школи впливає не лише на шкільні заняття, а й на те, де будуть друзі вашої дитини та, можливо, її хобі – отже, якщо є чудове автобусне сполучення, але лише до 16:00, ви все одно можете зареєструватися як служба таксі на наступні кілька років.
4. Чи є проблеми зі вступом?
Критерії вступу можуть охоплювати широкий спектр запитань, наприклад, чи перебуваєте ви в географічній зоні водозбору, чи потрібні будь-які докази дотримання релігійних обрядів, чи є якісь співбесіди чи вступні іспити.
Особливо серед приватних шкіл деякі можуть вибрати найталановитіших учнів, але інші обиратимуть більш комплексно, ґрунтуючись на визначенні того, хто, на їхню думку, найкраще відповідатиме етиці школи. Незважаючи на те, що школа зробить усе можливе, щоб вашій дитині було комфортно (а якщо ні, це буде вагомою причиною вибрати інше місце!), ці речі все одно можуть бути стресовими для сором’язливих або замкнутих дітей, тому ви можете врахувати це враховується при з’ясуванні того, чи варто заповнювати форму заявки. Коучинг може допомогти, але це варто, лише якщо ви вірите, що школа підходить для них; Ви ж не хочете, щоб дитину-інтроверта навчали приймати в школу, яка більше підходить для екстравертів.
6. Що ставить пріоритетом в школи?
Школи можуть значно відрізнятися з точки зору свого духу, який може бути результатом давньої традиції або просто відображати ставлення поточного директора. Деякі будуть застосовувати більший академічний тиск, ніж інші; дещо більше тиску, щоб досягти успіху в музиці, спорті чи позакласній діяльності; а дехто уникатиме тиску на своїх учнів, де це можливо. Деякі будуть повні гучних, захоплених учнів; інші віддадуть перевагу тиші. Деякі суворо каратимуть незначні порушення, щоб перешкодити порушувати правила; інші будуть більш розслабленими.
Ймовірно, ви вже добре уявляєте, що підходить вашій дитині; труднощі можуть полягати в тому, щоб це зрозуміти. Школи, які схиляються до крайніх меж будь-якого з наведених вище варіантів, будуть раді повідомити вам про це, але більшість масових шкіл потрапляє ближче до середини. Майже в усіх етичних заявах британських шкіл говориться, наприклад, про відзначення різноманітності, заохочення впевненості в своїх учнів і розбудову спільноти, але також очевидно, що деякі школи досягають цих цілей краще, ніж інші.
Практичні запитання можуть допомогти (ви можете запитати про типові покарання за такі речі, як забуття домашнього завдання, або про те, які кроки вживає школа, якщо учні не досягають прогнозованих оцінок), а також можете запитати, якщо ви вже знаєте людей з дітьми в школі в питання, але крім цього, ви повинні прочитати між рядків і отримати уявлення про школу для себе.
7. Наскільки широкий навчальний план?
Школи мають певну свободу дій у різноманітності предметів, які вони викладають. У великих школах зазвичай викладають більш різноманітні предмети, тому що в них, швидше за все, буде достатньо учнів, щоб ніші класи були корисними. Проте деяким меншим школам все ще вдається викладати широку навчальну програму, і вони можуть навіть співпрацювати з сусідніми школами, щоб поділитися ресурсами та обладнанням для цього.
Серед предметів, які викладатимуть у деяких, але не у всіх школах, є латинська мова, грецька мова, історія мистецтва, китайська мова, філософія, комп’ютерна техніка, музичні технології та домашня економіка тощо. Можуть бути варіанти з усіх улюблених предметів вашої дитини, але не обов’язково в комбінації. Також зверніть увагу на різноманітність варіантів предметів – чи матиме ваша дитина вибір модулів, чи це вирішуватиметься самостійно? І, нарешті, те, що предмет пропонується, не означає, що він отримує багато часу в розкладі – особливо для таких предметів, як мистецтво та музика, варто перевірити, чи вони отримують пристойну кількість годин.
8. Куди учні йдуть до університету? Скільки свободи вони мають?
Школа може надати список «місць призначення для шостого класу» або подібний, який дає вам уявлення про те, що учні зазвичай роблять, коли йдуть. Тут розумно шукати не найпрестижніші, а напрямки, які найкраще відображають те, що, на вашу думку, може захотіти робити ваша дитина – звісно, це може бути одне й те саме.
Якщо список складається з усіх університетів, тоді школа може не мати достатнього досвіду пошуку для учнів хороших неуніверситетських варіантів або може заохочувати учнів вступати до університету, яким, можливо, краще було б вибрати інший напрямок. І навпаки, якщо ви думаєте, що ваша дитина одного разу захоче вступити до престижних ВУЗів, а школа, яку ви розглядаєте, ніколи не відправляла учня в настільки престижне місце, можливо, вони не в найкращому місці, щоб підтримати вашу дитину в її амбіціях.
9. Які існують позакласні гуртки та поїздки?
Якщо у вашої дитини є захоплення, доцільно подумати про те, чи зможе вона продовжити це в середній школі. Але ви також хочете, щоб вони мали можливість розвивати нові інтереси, поки вони там, тому подивіться на діапазон і типи доступних позакласних варіантів і подорожей. Чи всі вони зосереджені на певній сфері – наприклад, чи були поїздки на три різні континенти минулого року, але лише для членів спортивних команд чи оркестру? Чи вони більш доступні для учнів з різними сильними здібностями?
Так само подивіться на клуби та заходи. Якщо учень хоче створити клуб, це просто? Чи є фінансування, чи учню буде дозволено збирати кошти самостійно? Хоча заможніші школи зазвичай мають кращі варіанти, ви можете подивитися, наскільки школа підтримує своїх учнів у створенні власних можливостей.