Податок на прибуток в будівництві, на що варто звернути увагу

Що треба знати про податок на прибуток в будівництві.

Деякі положення на які варто звернути увагу.
Вже зараз легко прогнозувати, що при використанні нових  норм основна боротьба між платниками податків та інспекторами розгорнеться навколо визначення того, які саме витрати є «пов’язаними» з виробництвом і які саме витрати можна відносити до «очікуваним». Така проблематика різко підвищує роль в сфері оподаткування суміжних бухгалтерських і кошторисних нормативів.

Звернемо увагу на те, що, на відміну від нинішньої системи «тривалодобовки», описаної в п. 7.10 Закону про податок на прибуток, нові правила не є опцією для платника податків. 

Тобто виконавець робіт, який потрапляє під критерії п. 137.3 Податкового кодексу, не має права вибору системи оподаткування; він зобов’язаний дотримуватися розрахункового механізму визначення доходу.

Якщо підрядник не хоче застосовувати розрахунковий метод фіксації доходу, то йому потрібно в «сверхгодічних» контрактах обмовляти з замовниками поетапну здачу робіт.

Зауважимо, що Податковий кодекс ніяк не обмежує періодичність таких «етапів». Це дає свободу маневру юристам.

І якщо, наприклад, в контракті, який триває 15 місяців, буде обумовлено два етапи здачі робіт (перший терміном 1 – 14 міс., А другий терміном 14 – 15 міс.), то, формально кажучи, такий договір під правила п. 137.3 податкового кодексу не потрапить.

Але  також податковий кодекс скоригував деякі норми, що стосуються пільгового режиму оподаткування, а також передбачив нові пільгові положення.

Житло: «друга» поставка. Режим пільгування так званої «другої» поставки житла, передбачений в п.п. 5.1.20 Закону про ПДВ, практично не змінений. Це означає, що всі проблеми, пов’язані з трактуванням цієї норми, зберігають свою актуальность.

Основна проблема, нагадаємо, пов’язана з тим, як ідентифікувати першу поставку житла в ситуації, коли забудовник отримує житло від підрядника у вигляді сукупності виконаних робіт, а потім передає це житло споживачеві як об’єкт нерухомості. Ключове питання полягає в тому, чи може бути в такій схемі дві «перші» поставки?

Зберігши колишні формулювання, Податковий кодекс, втім, вніс одну поправку в відповідну норму податку на прибуток в будівництві.

Читайте також:  Леся Забуранна - аферисти Вавриш та Столар поставили "смотрящей" по Києву від Слуг "Фіону" Медведчука

На відміну від нині діючої редакції п.п. 5.1.20 Закону про ПДВ, п. 197.1.14 Податкового кодексу не поширює режим звільнення від ПДВ на «другу» поставку гаражів і місць на гаражних стоянках.

Житло: Держдоступність. У Податковому кодексі з’явилася нова пільгова норма податку на прибуток в будівництві для житлобуду.

В п.п. 197.15 п’ятого розділу, присвяченого ПДВ, міститься таке положення:

«Звільняються від оподаткування операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти».

Не важко припустити, що в боротьбі за цю пільгу найголовніше буде чітко ідентифікувати статус житла. І якщо державну природу джерела фінансування визначити, як правило, не складно, то з визначенням доступності можуть бути проблеми.

Якщо підприємства тільки починають реалізацію будівельного проекту, то для спокійного користування пільгою воно зацікавлене зафіксувати «доступний» статус об’єкту, що будується вже на рівні складання проектно-кошторисної документації.

Leave a Reply