Податок на прибуток в будівництві, на що варто звернути увагу

0

Що треба знати про податок на прибуток в будівництві.

Деякі положення на які варто звернути увагу.
Вже зараз легко прогнозувати, що при використанні нових  норм основна боротьба між платниками податків та інспекторами розгорнеться навколо визначення того, які саме витрати є «пов’язаними» з виробництвом і які саме витрати можна відносити до «очікуваним». Така проблематика різко підвищує роль в сфері оподаткування суміжних бухгалтерських і кошторисних нормативів.

Звернемо увагу на те, що, на відміну від нинішньої системи «тривалодобовки», описаної в п. 7.10 Закону про податок на прибуток, нові правила не є опцією для платника податків. 

Тобто виконавець робіт, який потрапляє під критерії п. 137.3 Податкового кодексу, не має права вибору системи оподаткування; він зобов’язаний дотримуватися розрахункового механізму визначення доходу.

Якщо підрядник не хоче застосовувати розрахунковий метод фіксації доходу, то йому потрібно в «сверхгодічних» контрактах обмовляти з замовниками поетапну здачу робіт.

Зауважимо, що Податковий кодекс ніяк не обмежує періодичність таких «етапів». Це дає свободу маневру юристам.

І якщо, наприклад, в контракті, який триває 15 місяців, буде обумовлено два етапи здачі робіт (перший терміном 1 – 14 міс., А другий терміном 14 – 15 міс.), то, формально кажучи, такий договір під правила п. 137.3 податкового кодексу не потрапить.

Але  також податковий кодекс скоригував деякі норми, що стосуються пільгового режиму оподаткування, а також передбачив нові пільгові положення.

Житло: «друга» поставка. Режим пільгування так званої «другої» поставки житла, передбачений в п.п. 5.1.20 Закону про ПДВ, практично не змінений. Це означає, що всі проблеми, пов’язані з трактуванням цієї норми, зберігають свою актуальность.

Основна проблема, нагадаємо, пов’язана з тим, як ідентифікувати першу поставку житла в ситуації, коли забудовник отримує житло від підрядника у вигляді сукупності виконаних робіт, а потім передає це житло споживачеві як об’єкт нерухомості. Ключове питання полягає в тому, чи може бути в такій схемі дві «перші» поставки?

Зберігши колишні формулювання, Податковий кодекс, втім, вніс одну поправку в відповідну норму податку на прибуток в будівництві.

Читайте також:  Популярность косметики Atache в Украине

На відміну від нині діючої редакції п.п. 5.1.20 Закону про ПДВ, п. 197.1.14 Податкового кодексу не поширює режим звільнення від ПДВ на «другу» поставку гаражів і місць на гаражних стоянках.

Житло: Держдоступність. У Податковому кодексі з’явилася нова пільгова норма податку на прибуток в будівництві для житлобуду.

В п.п. 197.15 п’ятого розділу, присвяченого ПДВ, міститься таке положення:

«Звільняються від оподаткування операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти».

Не важко припустити, що в боротьбі за цю пільгу найголовніше буде чітко ідентифікувати статус житла. І якщо державну природу джерела фінансування визначити, як правило, не складно, то з визначенням доступності можуть бути проблеми.

Якщо підприємства тільки починають реалізацію будівельного проекту, то для спокійного користування пільгою воно зацікавлене зафіксувати «доступний» статус об’єкту, що будується вже на рівні складання проектно-кошторисної документації.

Залишити відповідь