Що треба знати про охорону АЗС та ТРЦ
Охорона об’єктів торгівлі одна із найбільш трудомістких напрямів у роботі приватних охоронних підприємств. Одночасне забезпечення безпеки відвідувачів та персоналу, моніторинг ситуації щодо скоєння терористичних актів та інших правопорушень, а також захист всього майна АЗС та ТРЦ значно ускладнюють завдання. До того ж, на охоронну компанію покладаються ризики, пов’язані з розкриттям секцій торгового центру або його периметра. Все це потребує особливого підходу до створення системи безпеки. Як організувати ефективну фізичну охорону торгових центрів та АЗС? Про це поговоримо в нашій статті.
Специфічні особливості охорони АЗС
В першу чергу, охорона АЗС припускає, що буде спостерігатися високий ризик загоряння. Це потребує контролю поведінки відвідувачів та персоналу. До того ж, ці комплекси найчастіше розміщені далеко від населених пунктів, на відкритій місцевості, далеко від постів управління БДР, а в касі зберігаються значні суми.
Яка вимогу до системи безпеки ТРЦ найголовніша
Головною складовою коли планується охорона ТРЦ та АЗС є комплексний підхід. Досягти максимального результату, використовуючи лише фізичну охорону або лише технічні засоби неможливо. Також охоронна фірма має активно взаємодіяти з поліцією та підрозділами власної служби безпеки ТРЦ, а всі спірні моменти слід заздалегідь прописати у договорі та інструкції охоронця.
Відміни службових обов’язків співробітниківохоронної компанії та власної служби безпеки торговельного комплексу
Приватні охоронні підприємства ведуть свою роботу на території всього торгово-розважального центру, основним завданням для них є забезпечення порядку. Щодо штатної служби безпеки, то вона працює локально. Завдання таких співробітників полягає в охороні продавців та майна на довіреній їй ділянці.
Різниця в організації охорони невеликого ТЦ та великого торговельного-розважального комплексу?
Для кожного об’єкта торгівлі розробляється індивідуальний план безпеки. У розрахунок береться і площа приміщення, і щоденна кількість відвідувачів, і конфігурація будівлі, і низка інших факторів. Чим більший торговий центр, тим більше в ньому входів-виходів. Масштабність будівлі багато в чому визначає кількість охоронних постів. У дні особливо високої відвідуваності рекомендується виставляти співробітників кожного входу.
Наприклад, для торгового центру площею 30–40 тис. кв. м має бути організовано щонайменше 10 охоронних постів. Це приблизно тридцять охоронців. На території площею від 40 до 60 тис. кв. м постів має бути вже не менш як двадцять. Відповідно, мінімальна кількість працівників збільшується вдвічі. При виборі приватного охоронного підприємства слід враховувати даний фактор, адже невеликі охоронні фірми не завжди мають достатній людський ресурс для забезпечення безпеки великого торгового об’єкта.
Правила органіації охоронних постів у ТРЦ
Для торгових центрів умовно можна визначити три основні посади охорони. Перший встановлюється на в’їзді до ТРЦ, тут охоронці працюють із вантажним транспортом. До обов’язків входить перевірка накладних, техпаспорту, вантажу та ін. Другий пост створюється на вході до самого ТРЦ (в ідеалі, скільки входів – стільки і точок). А третій пост – це відеоспостереження, непомітний для відвідувачів, але дуже важливий для забезпечення безпеки.
Крім цього, компанія, що управляє, може запросити створення додаткових постів, наприклад, у ескалаторів. Кількість персоналу тут визначається індивідуально у кожному конкретному випадку.
Технічні засоби забезпечення безпеки
Безпека в торговому центрі обов’язково вимагає проектування протипожежної системи. Без неї введення будівлі в експлуатацію просто неможливе. Також необхідно створити систему відеоспостереження, щоб мати можливість в режимі реального часу стежити за відвідувачами. Ще рекомендується використовувати тривожну сигналізацію, коли в кожному окремому магазині встановлюється спеціальна кнопка. Ефективність тривожної сигналізації підтверджена практикою, у багатьох випадках завдяки їй вдалося запобігти правопорушенням.
Щодо охоронців, то для них список технічних засобів обмежений. Як правило, у роботі використовуються тільки рації для внутрішнього зв’язку та мобільні телефони. Але в договорі ТРЦ із приватним охоронним підприємством може бути прописано й інше, якщо цього вимагає ситуація.
Обов’язки та повноваження у охоронця
Співробітники охорони стежать за порядком та вирішують конфлікти, допомагають зорієнтуватися відвідувачам, виконують евакуацію людей у разі виникнення надзвичайної ситуації тощо.
За стандартним договором охоронець не може виконувати затримання правопорушника, обшукувати гостей ТРЦ або АЗС та складати будь-які акти. Проте зловмисники останнім часом часто користуються обмеженим функціоналом охорони, тому адміністрація торгового центру може розширити можливості працівників. Але для цього потрібно попередньо отримати дозвіл від органів внутрішніх справ.
Критерії яким має відповідати охоронець ТРЦ
Насамперед до охорони торгових центрів мають допускатися ліцензовані кадри, які мають підвищену стресостійкість. Як показує практика, територію дрібного ТРЦ за один день відвідує приблизно 10 тисяч людей. Деякі з них можуть вступати у відкритий конфлікт із охоронцем та провокувати його. Звичайно, співробітник не повинен піддаватися на провокації, а має залишатися спокійним та ввічливим. Виходячи з цього, можна назвати і другу необхідну якість – знання цивільно-правової бази. Це дозволить діяти в рамках закону у будь-якій ситуації, не підриваючи репутацію охоронної компанії та ТРЦ.
Також велике значення має здатність охоронця зберігати увагу протягом усього робочого дня, хорошу фізичну форму. Щодо додаткових критеріїв, то перевагу слід надавати кандидатам з непримітною зовнішністю та вмінням вести переговори. Як уже говорилося вище, це дозволить запобігти виникненню агресії з боку зловмисників і зберегти репутацію як охоронної фірми, так і самого ТРЦ.