У Дубінського – 83%, у Шарія – 78%, у Медведчука – 61%. І це не рейтинг, а кількість ботів серед їх фоловерів у Twitter

0
Проєкт UkraineWorld від Internews Ukraine зробив дослідження, в якому виявив, скільки справжньої аудиторії читає та ретвітить таких поширювачів антизахідної пропаганди в Україні як Анатолій Шарій, Віктор Медведчук, Андрій Портнов, Олена Лукаш та Олександр Дубінський.

Із повним текстом дослідження можна ознайомитись тут.

Антизахідна пропаганда характерна для путінської Росії. Але протягом останніх кількох років вона також масово поширюється в Україні.

Діячі, пов’язані з проросійськими партіями та українськими олігархами, транслюють меседжі про те, що Україна перебуває під «зовнішнім управлінням» Заходу і що вона «повинна звільнитися від контролю МВФ, Соросу, Америки, Білла Гейтса та інших представників Заходу». Вони також наполегливо намагаються дискредитувати проєвропейські реформи в Україні.

Для пропаганди своїх меседжів антизахідні діячі в Україні активно використовують армії ботів та тролів. Вони масово ретвітять дописи, роблячи їх більш помітними в соціальних мережах.

Анатолій Шарій

Анатолій Шарій – популярний блогер, політик. Він очолює «Партію Шарія», критикує Євромайдан 2013-2014 років та владу України після 2014 року.

Його коментарі часто є політично некоректними, містять мову ворожнечі та зневажливі заяви проти опонентів. Дописи Шарія часто звучать в унісон із російською пропагандою. Він також загиблюється внутрішній інформаційний порядок денний Росії, здебільшого знущаючись з антикремлівської російської опозиції.

Дослідники виявили, що Шарій, ймовірно, масово використовує проросійських або російських тролів. Його твітами часто діляться в акаунтах, які поширюють проросійський, пропутінський та антизахідний контент.

У дослідженні UkraineWorld було проаналізовано 200 акаунтів серед останніх підписників Шарія (станом на липень 2020 р.) за допомогою Botometer – онлайн-сервісу, який допомагає ідентифікувати можливих тролів чи ботів.

З цих 200 акаунтів Botometer визначає лише 45 (22,5%) як «нормальні»; 72 – ймовірно, тролі / боти; 83 є неактивними обліковими записами, переважно без історії активності та фотографій користувачів. Здебільшого вони не мали активності в липні 2020 року, коли їх відстежували, а також через два місяці у вересні. Якщо вони і тролі, то є «сплячими», що використовуються в основному для збільшення чиєїсь аудиторії в соціальних мережах.

Читайте також:  Дубінський знову опинився у центрі скандалу

Також дослідники звернули увагу, що з 200 проаналізованих облікових записів 96 (48%) були названі випадковими комбінаціями символів або імен із випадковими числами: @quY2bLTSP2OVQ6Y, @OxDo0dxDlTqzO2L, @67hwx9ucpY2n5zL тощо. Навряд чи реальна людина створила би обліковий запис із таким довгим і складним для запам’ятовування та повторного введення іменем.

Серед «шанувальників» Шарія виявили також акаунти, які розміщували шалену кількість твітів. Один із них, наприклад, опублікував 64 тис. твітів з моменту створення в серпні 2019 року: це в середньому 175 твітів на день, тобто твіт кожні 8-9 хвилин, цілодобово без паузи. Це, звичайно, не справжня поведінка людини.

Крім того, на сторінках багатьох акаунтів, які ретвітять Шарія, розміщується прокремлівський контент. Вони «висвітлюють» теми росйського інформпростору: отруєння Навального, вирок актору Євремову, події в Білорусі тощо. Вони створені, швидше за все, не для цілей української політики, а для інтеграції в російський інформаційний простір.

Андрій Портнов

Тролями також користуються колишні союзники Януковича, такі як Андрій Портнов та Олена Лукаш.

В останні роки колишній замголови Адміністрації президента Андрій Портнов дуже активно намагався дискредитувати українську Революцію Гідності та подальші проєвропейські реформи в країні, а також просувати антизахідні програми.

Дослідження виявило, що акаунти, які ретвітять Портнова, постять 70-180 твітів на день – дуже багато для реальної людини.

Ось деякі ймовірні боти, які часто ретвітять Портнова: @mikonoritako – 365,6 тис. твітів з квітня 2015 р., тобто 182 твіти на день; @ Elena27378337 – 12,3 К твітів з жовтня 2019 р, тобто близько 45 твітів на день, цей акаунт активно ретвітить Шарія, Портнова та ін.; @ CeoHTsbcnb0eKBx – 1641 твіт із січня 2020 року, але має лише 5 підписників – виникає велике питання, для кого він це постить (якщо акаунт належить реальній людині)?

Читайте також:  Генпрокурор Венедіктова призначила своїм заступником юриста Медведчука

Олена Лукаш

Інший антизахідний політик, Олена Лукаш, колишній член Партії регіонів та міністр юстиції в уряді Азарова за часів Януковича, також має підозрілих «фанатів».

Дослідники проаналізували 200 останніх послідовників Лукаша (станом на 16 липня) за допомогою Botometer. З них 67 з високою вірогідністю є ботами, ще 45 – порожні акаунти. Ще десять захищених акаунтів – з дуже малою кількістю підписників, що також є підозрілим. Це підводить до висновку, що близько 61% послідовників Лукаш (з 200 проаналізованих) – це підозрілі акаунти, які, ймовірно, є ботами або тролями.

Цікаво, що фальшива аудиторія Олени Лукаш та Андрія Портнова збігається: обидва українські політики-реваншисти мають багато спільних послідовників у Twitter, більшість з яких, ймовірно, є ботами чи тролями. У них 4179 спільних підписників у Twitter – це 24,5% послідовників Лукаш та 43,1% послідовників Портнова. Серед спільних фанів, за даними дослідження, 37% є реальними акаунтами, а 63% – боти чи порожні сторінки.

Олександр Дубінський

Олександр Дубінський – один із ключових інформаційних союзників олігарха Ігоря Коломойського, колишнього власника «ПриватБанку» та одного з «найголосніших» опонентів МВФ в Україні. Як народний депутат від партії Зеленського «Слуга народу», Дубінський використовує надзвичайно агресивну риторику та мову ворожнечі проти прихильників прозахідної орієнтації України, називаючи їх «соросятами».

Однак Дубінський, ймовірно, також використовує армію ботів. Аналіз понад 200 облікових записів послідовників Дубінського у Twitter на Botometer показує надзвичайно велику частку (47%) підозрілих акаунтів, оцінка ботової вірогідності яких перевищує 2,5. 36% облікових записів не мають дописів, тому також можуть бути ботами. І лише 17% послідовників Дубінського – «звичайні» акаунти.

Віктор Медведчук

Серед нинішніх послідовників українського політика, одного з лідерів партії «Опозиційна платформа – За життя» і кума Володимира Путіна Віктора Медведчука багато користувачів мають зображення профілю та фонові фотографії, взяті з інтернету і слідкують один за одним або іншими проросійськими блогерами та політиками.

Читайте також:  Дубінський і Балога в числі "злісних прогульників" засідань ВР

Аналіз понад 200 нещодавніх послідовників Медведчука від Botometer показує, що 61% акаунтів можуть боти ботами чи тролями, а 39% – ймовірно, звичайні користувачі.

Тролі здебільшого просувають проросійський порядок денний. Власники цих рахунків схильні додавати зображення кошенят або цуценят як свої фотографії профілю.

Дослідники розглянули кілька публікацій Медведчука та подивились, хто ретвітив їх. Наприклад, в одній із публікацій Медведчук піднімає питання секретних «біологічних» або «бактеріологічних» лабораторій, які, він каже, США створили в Україні та деяких інших східноєвропейських державах, щоб проводити експерименти на людях і створювати біологічну зброю.

У цього дописа було 27 ретвітів. Майже всі – 23 (85%) – були зроблені акаунтами, що практично не мають справжньої діяльності. Вони майже ніколи не твітили самостійно, але регулярно ретвітили. Ці акаунти також мають незвичні псевдоніми в Twitter і в основному абстрактні або викрадені картинки. Все це свідчить про те, що вони можуть бути ботами або тролями.

Інші чотири акаунти, які ретвітнули допис, – це Рух «Український вибір», який належить Медведчуку; дві людини, які проживають у Росії; і лише один акаунт, який може належати реальній особі, яка проживає в Україні.

https://ms.detector.media/

Залишити відповідь