Відлуння банкопаду: розбиті долі вкладників «Фінансової ініціативи»

0

Через першу хвилю банкрутств пройшли 50 банків. У 2014-2015 роках банківська система України втратила 230 млрд грн, або 9% ВВП. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб подав до правоохоронних органів 2149 претензій про відшкодування 132,7 млрд грн збитків, завданих у результаті протиправних дій посадових осіб неплатоспроможних банків. З них у 250 заявах – на 99,86 млрд грн –  фігурантами є власники і топменеджери банків.

Ілюстрація:

Виведення з ринку банку «Фінансова ініціатива» – найбільш драматична та неоднозначна історія. Єдиним акціонером цього банку, заснованого 2005 року, був ТОВ “Інвест-Сервіс”. Його бенефіціаром (вигодонабувачем) був бізнесмен Олег Бахматюк.

У 2014 році був зафіксований найбільший в історії банківської системи України відтік депозитів населення. З 01.01.2014 до 01.01.2015  «Фінансова ініціатива» входила у другу групу важоивості банків для банківської системи України за класифікацією НБУ: відтік вкладів у валюті склав 10% від загального обсягу депозитів. В абсолютних цифрах – на 14,9 млн дол. США (17 місце за відтоком із другої групи). Ще гірша ситуація була з гривневими вкладами: 5 місце за відтоком – на  961,3 млн грн, тобто 28,4%.

Нібито через невиконання плану з оздоровлення НБУ ПАТ “Комерційний банк “Фінансова ініціатива” 23 червня 2015 року рішенням правління Нацбанку України віднесено до категорії неплатоспроможних. А 25 червня введено тимчасову адміністрацію, яка мала пропрацювати пів року і відправити банк на ліквідацію.

Але не так сталося, як гадалося. І  не як прописано в законі  «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Господарський суд м. Києва 15.10.2015 (головуючий суддя Л. Д. Головатюк) заборонив членам виконавчої дирекції Фонду та іншим особам вносити пропозиції до Національного банку України та ухвалювати рішення щодо ліквідації ПАТ «КБ «Фінансова ініціатива» та/або відкликати його банківську ліцензію. За таке рішення за скаргою Фонду гарантування вкладів суддю Господарського суду Головатюка звільнили з посади. Відповідне рішення було ухвалено 27 лютого 2019 року Третьою дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя.

Остаточно рішення про заборону ліквідації підтверджене Постановою Верховного Суду від 20.08.2019.

Утім 22.05.19, всупереч рішенню Верховного Суду України, розпочато процедуру ліквідації банку на підставі двох документів: рішення Правління НБУ від 21 травня 2019 року №352-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Комерційний банк «Фінансова ініціатива» та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів  фізичних осіб від 22 травня 2019 року №1268 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Комерційний банк «Фінансова ініціатива» та делегування повноважень ліквідатора банку Кашуті Д.Є».

Суди всіх рівнів, зокрема, Верховний Суд, рішення якого є остаточними і не підлягають перегляду, визнав, що НБУ помилився при визнанні банку “Фінансова ініціатива” неплатоспроможним. Постанова Верховного Суду щодо цього банку була винесена  17.06.2020.  Попередні суди задовольнили позов власника банку “Фінансова ініціатива” ТОВ “Інвест-Сервіс”. За цими рішеннями постанова НБУ про неплатоспроможність банку підлягає скасуванню.  Задоволення позову ТОВ “Інвест-Сервіс” дало підстави його власнику Олегу Бахматюку добиватися компенсацій за дії посадовців НБУ та Гонтаревої зокрема.

Читайте також:  Зеленський і його уряд руйнували українську економіку ще до коронавірусу - Павленко

З дня введення в Комерційний Банк «Фінансова ініціатива» тимчасової адміністрації вже пройшло майже 6 років. Цей банк унікальний усім. І тимчасова адміністрація тут жила понаднормово довго (майже 5 років), і ліквідація була заблокована рішенням суду, а потім була незаконно розпочата.

Але все це блідне, коли бачиш, що Національний банк України своїми діями фактично підштовхнув банк до прірви, а з ним — і всіх його великих вкладників.

Фактично протистояння між Валерією Гонтаревою (головою НБУ на момент визнання банку “Фінансова ініціатива” неплатоспроможним) та Олегом Бахматюком – власником банку – можна назвати зведенням особистих рахунків. За інсайдерською інформацією, колись Бахматюк не дав заробити Гонтаревій на спекуляціях із цінними паперами на фондовому ринку. Коли вона стала головою НБУ, то помстилася, закривши банки Бахматюка “ВАБ” і “Фінансову ініціативу”. Утім закриття відбулося з грубими порушеннями, що і стало предметом боротьби в судах і в кримінальних провадженнях.

Через кримінальне переслідування у справі банку “ВАБ”, де Олег Бахматюк був власником, він змушений переховуватися за кордоном.

Гонтарева переїхала до Великобританії, ставши старшим науковим співробітником Інституту глобальних відносин при Школі політики. Там же вийшла друком книга “Місія Можлива: реальна історія української сучасної банківської реформи і практичне керівництво для інших народів”. Книга розповідає про досягнення банківської реформи в Україні. Утім замовчує головне: наслідки для тисяч вкладників збанкрутілих банків.

8% вкладників, що мали вклади понад 200 000 грн, втратили свої гроші назавжди.

Про їхнє життя після банкопаду ніхто не подумав. Хто ці люди і як вони збирали свої заощадження?

ІСТОРІЇ ВКЛАДНИКІВ БАНКУ «ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА»

Розпочнемо з історії вкладниці учасниці Громадської організації «Вкладники проти розкрадання» Олени Заволоки, жительки Кривого Рогу.

Олена Заволока з Кривого Рогу

«Гроші на депозитний вклад в банк “Фінансова ініціатива” були покладені після продажу батьківського будинку, коли у батька стався інсульт. Оскільки я сама займалася вихованням сина, було вирішено, що ці гроші будуть потрібні на його утримання і навчання, Також я цей вклад сприймала як “подушку безпеки” в нашому житті. Але настали часи, коли ці гроші стали потрібні. Я неодноразово їздила до Києва, просила їх повернути, але все було марно. Я зробила висновок, що олігархам мої гроші потрібніші. Життя за кордоном — задоволення не з дешевих.

 У 79 років моя мама зламала при падінні шийку стегна, і оскільки операцію не змогли зробити, вона два з половиною роки була лежачою. Я пенсіонерка з пенсією 2100 гривень, і це при трудовому стажі у 37 років. При хворій матері я не могла собі дозволити доглядальницю. Мені довелося самостійно за нею доглядати, і зрозуміло, що це також вплинуло на моє здоров’я. Зараз мені вже самій потрібні гроші на дороге лікування».

Читайте також:  Криклій: Українська сторона подала зауваження до звіту Ірану про авіакатастрофу МАУ | -
Олена Заволока з матір’ю, якій не допомогли одухати кошти, втрачені на депозитному рахунку

В уяві пересічного українця великі вкладники – це такі собі товстосуми, яким немає куди дівати гроші, в той час як інші не можуть дотягнути до наступної зарплати. Утім інколи це не так.

Ця історія справжньої вкладниці також заслуговує на вашу увагу. Шидловська Галина Григорівна, 1962 року народження. Мсто Кривий Ріг – мала Батьківщина нинішнього Президента Володимира Зеленського – стало рідним домом для нашої героїні. У 1969-1992 роках працювала на підприємстві «КриворігШахтопроходка», управління №3. Працювати доводилося зовсім не в тій сфері, де ми звикли бачити тендітну жінку. Обов’язкові для такої роботи атрибути одягу: спецівка шахтаря, ватні штани, фуфайка, гумові чоботи, каска-акумулятор. Була машиністом підйому, працювала під землею на відкачуванні води.

Галина Шидловська з родиною

Через важку працю заробила купу болячок. На пенсію пішла в 45 років за шкідливим стажем.

«Тепер дуже хворію, — розповідає Галина. — Покрутило ноги, руки, пальці повикручувані. Так заробляла кошти разом із сестричкою Надею. 200 000 грн, які отримали від Фонду гарантування, пішли на ліки сестрі та мені. У 2020 сестра померла. З великих коштів, які колись поклали на депозит, нічого не лишилося. А колись, у молодості, працювала на будівництві БАМу (Байкало-Амурської магістралі), в горах Бурятії проходили Північномуйський тунель. А це 15 км твердої гірської породи. Дуже сподіваюся, що внаслідок ліквідації банку “Фінансова ініціатива” мені повернуть залишкову суму, адже все збирала по копієчці, а тепер не вистачає на лікування за 13 років підземного стажу».

Дмитро Голубцов з Тернівки, що на Дніпровщині – інший постраждалий вкладник.У нього важкохвора мати.

Розповідає: «Гроші я почав збирати ще з 2007 року, коли зіткнувся з проблемою відсутності власного житла. Дуже хотів зібрати велику суму грошей для купівлі нерухомості в місті Чорноморськ (колишня назва – Іллічівськ), що в Одеській області. Там планував жити і відкрити свою справу, пов’язану з орендою нерухомості в місті Чорноморську, для відпочивальників і просто гостей цього чудового міста, яким був би потрібен дах над головою, тобто приватний будиночок для відпочинку на морі в туристичний сезон для тимчасового проживання.

Для зручної акумуляції коштів вирішив відкрити депозит у банку, отримуючи ще й відсотки за вкладом. Внесок відкривав ще в іншому банку і змінював банки кілька разів, поки у 2012 році не побачив рекламу по телебаченню про банк “ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА” де пропонували приблизно 25% річних за вкладами. Запам’яталося, як в рекламі ще знімався відомий футболіст Андрій Шевченко. Я звернувся на гарячу лінію банку, де мені вказали найближче відділення банку “ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА”. Співробітники банку запевнили, що банк сильний, має великі активи та посідає приблизно 17-е місце в рейтингу серед банків. І що господар банку (кінцевий бенефіціар) Бахматюк Олег Романович – український мільярдер і у нього великий бізнес в Україні.

Свій внесок я забрав з “ІДЕЯБАНКу”, який працює і до цього дня. І вклав у банк “ФІНАНСОВА ІНІЦІАТИВА. Усе було добре, банк виконував свої зобов’язання перед клієнтами до 2014 року. Спочатку заборонили віддавати вклади, а в 2015 році ввели і тимчасову адміністрацію в банк. Жодних шансів не дали забрати свій вклад, на який так багато пішло часу і сил, щоб зібрати гроші. Розбилися всі мрії і плани. Стресова ситуація і цей конфлікт забрали у мене багато сил і здоров’я. Почало збоїти серце, іноді виникає тиск, не кажучи про сивину від пережитого».

Це лише три історії про страждання та поневіряння вкладників, які демонструють зневіру у банківській системі України та втрачені надії на краще майбутнє.

Ані від Національного банку, якого суд визнав винним у прийнятті необдуманого рішення, ані від колишнього акціонера згадані вкладники не отримали більшої частини своїх заощаджень. Невже “очищення” банківської системи повинно супроводжуватися стражданнями вкладників від необдуманих і необґрунтованих кроків чиновників?

Читайте також:  Василий Андреев - левый профессор права

Про боротьбу між Національним Банком та бізнесменом Олегом Бахматюком докладно написано в різних публікаціях

За даними Фонду гарантування, 21 травня на майданчику EP Liquid відбудеться аукціон із продажу пулу активів банку “Фінансова ініціатива”, який складається з 42 прав вимоги за кредитними договорами, що укладені з юридичними особами (організатор торгів – ТОВ «Ексіто Партнерс і Коен Україна»). Чи враховуватимуть ці торги інтереси вкладників?

Матеріал підготовлений за зверненнями ошуканих вкладників банків.

Автор – Володимир Чеславський, голова ГО “Вкладники проти розкрадання Фінініціативи” та керівник Шевченківського районного у м. Києві підрозділу ВГО «Стоп корупції»

Редакція сайту може не поділяти думку авторів матеріалів, оприлюднених у блозі «Точка зору».

 

Залишити відповідь