Вітренко запропонував купувати російський газ. Але не в «Газпрому»

0

Виконувач обов’язків міністра енергетики Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook опублікував перелік заходів, які, на його думку, потрібно вжити в Україні, щоб розв’язати кризу на ринку газу, серед яких є також і пункт щодо експорту газу незалежними компаніями з Росії.

Цікаво, це коли на Росії з‘явились незалежні від Газпрому компаніі? – ред.

«Рішення про граничну ціну на газ (6,9 грн за кубічний метр) матиме тимчасовий характер — на час карантинних заходів. Водночас нам потрібне стале розв’язання проблем на ринку газу: зловживання домінівним становищем, захист не тільки від енергетичної бідності, а й від інших аспектів вразливості споживачів тощо. Тимчасове рішення Кабміну — це якраз нагода та запас часу, щоб напрацювати таке системне рішення із повноцінним залученням зацікавлених сторін».

Вітренко запропонував такі кроки для розв’язання проблем на ринку газу:

  • Енергоефективність, а саме зменшення неефективного споживання. У цьому питанні, на думку в.о. міністра, потрібно починати з економічних стимулів і обліку. Також потрібно створити екосистему для залучення приватного бізнесу та іноземних інвестицій. Починати потрібно вже зараз, а результат Україна отримає через роки.
  • Збільшення власного видобутку. Для цього Україні потрібно залучати міжнародних інвесторів із грошима та технологіями. Якщо почати зараз, то суттєве збільшення можна отримати через три — п’ять років. Якщо працюватиме й перший пункт, то країна зможе почати експортувати газ, а не імпортувати його, завдяки чому ціна на оптовому ринку буде на рівні експортного паритету, а не імпортного.
  • Розблокування транзиту газу із Середньої Азії, експорту газу незалежними компаніями з Росії (йдеться про експорт газу компаніями, незалежними від «Газпрому», які видобувають газ у Росії, зокрема й великі європейські компанії), перенесення точок передачі «газпромівського» газу європейським покупцям. Такі дії суттєво знизять ціну на газ на оптовому ринку.
  • Біржова торгівля газом в Україні. За словами Вітренка, потрібна біржа, яка б ефективно регулювалася державою й мала необхідні атрибути сучасної біржі (наприклад, кліринг). На цій біржі має бути активна торгівля газом із фіксованою річною ціною, що забезпечить надійний індикатор ринкової ціни на оптовому ринку України. Альтернативою цьому може бути використання європейської біржі для торгівлі газом із постачанням в Україну.
  • Нові правила захисту споживачів на ринку газу, зокрема вразливих категорій. «У Європі є такі варіанти, коли постачальників обирають об’єднання споживачів. Крім того, вони можуть для цього виділити професійну людину. В Україні для цього можна використовувати об’єднані територіальні громади, які обиратимуть постачальника для тих, хто не хоче або не може робити це самостійно», — пояснив Вітренко, додавши, що за замовчуванням обирати постачальника за вас зможе ОТГ. Також це стосуватиметься тих споживачів, чиїм постачальником автоматично став «постачальник останньої надії», зараз це «Нафтогаз».

Залишити відповідь