Володимир Галантерник та одеська організована злочинність стоїть за аферою Укрексімбанку та ТРЦ SkyMall

0

Розбір | Загадка SkyMall. Кредит Укрексімбанку на $60 млн став фатальним для Мецгера. А кому пощастило?

Конфлікт глави Укрексімбанку Євгена Мецгера з журналістами програми “Схеми: корупція в деталях” призвів до його звільнення і змусив банк розкрити деталі угоди купівлі-продажу одного з найбільших столичних ТРЦ SkyMall.

Як стало відомо з розслідування “Схем”, навесні цього року на купівлю торговельнго центру держбанк виділив маловідомому горлівському бізнесмену Сергію Брюховецькому $60 млн.

Ми зібрали все, що відомо про угоду.

Сума

Кредит у $60 млн у квітні 2021 року отримали дві компанії – “Оптова мережа 2011” і “Славіан”, розповів на брифінгу в.о. глави банку Сергій Єрмаков. За даними держреєстру Мін’юсту, їхній кінцевий власник – підприємець Сергій Брюховецький. “Сукупний проєкт склав приблизно $80 млн”, – повідомив Єрмаков.

Зокрема, $39 млн кредиту пішли на рефінансування кредитних зобов’язань компанії “Оптова мережа 2011” у двох українських і одному європейському банку, а решта $21 млн – на завершення угоди придбання ТРЦ. “Брюховецький вніс $20 млн власних коштів і коштів пов’язаної компанії Скай Фінанс”, – додав Єрмаков.

Покупець

Сергія Брюховецького не можна назвати великим підприємцем. Він володіє декількома фірмами, зокрема компанією “Спец-Реммаш”, яка зареєстрована наприкінці 2014 року в окупованій Горлівці, розповіли “Схемам” два інформованих джерела в “фінансових органах” бойовиків. Компанія Брюховецького займається ремонтом обладнання місцевих шахт. За підсумками 2020 року, стверджується в розслідуванні “Схем”, компанія заробила понад 5 млн руб. (близько 2 млн грн).

Це не завадило угоді. На момент укладання договору, банк не знайшов даних про відкриті кримінальні справи або провадження у зв’язку з фактом володіння [Брюховецьким] часткою в компаніях, які зареєстровані, зокрема і на непідконтрольних територіях (ОРДЛО), каже Єрмаков.

Читайте також:  Переговоры Украины с РФ – Кулеба указал на цену договоренностей с Путиным на примере Пригожина

“Рух грошових коштів в рамках кредитного договору відбувався або в межах рахунків нашого банку, або на рахунки позичальника в інших українських банках, або на власний рахунок контрагента”, – розповів в.о. голови Укрексімбанку.

Рішення про надання кредиту ухвалювалось колегіально правлінням банку, уточнила глава наглядової ради Оляна Гордієнко. Після інциденту з журналістами “Схем”, наглядова рада разом з правлінням знову переглянула кредитний договір і не знайшла в ньому порушень.

Застава

“Реалізація договору була спрямована на купівлю паном Брюховецьким корпоративних прав Sky Mall… під заставу самого ТРЦ”, – говорить Єрмаков.

У ТРЦ складна історія. З 2010 року за нього йдуть суди в Україні та Великій Британії. Контроль над об’єктом намагався повернути естонський бізнесмен Хіллар Тедер. У 2009 році Тедер залучив до проєкту будівництва SkyMall бізнесмена Андрія Адамовського, який вклав $40 млн і отримав 50%+1 частку в ТРЦ. У 2010-му Тедер запропонував Адамовському викупити його частку, як це передбачав договір. Але Адамовський відмовився.

Врешті покупцем частки Тедера стала інвесткомпанія Dragon Capital Томаша Фіали. Угода викликала низку позовів один до одного з боку колишніх партнерів, але оперативний контроль залишився за Адамовським. Згодом SkyMall за борги перейшов банку “Південний”. 2020 року банк, за даними видання НВ, продав ТРЦ Івану Фурсіну, партнеру бізнесмена Дмитра Фірташа. А вже цієї весни новим власником став Сергій Брюховецький.

У 2016-2017 роках правоту Тедера підтвердив Високий суд правосуддя в Лондоні, але повернути ТРЦ це не допомогло. Президент Естонії Керсті Кальюлайд заявляла, що не радить естонському бізнесу інвестувати в Україну через відсутність судової реформи та справедливості судової системи. “У нас вже були такі випадки, коли наші люди втрачали тут власність. І навіть отримавши рішення арбітражу на свою користь, так і не змогли повернути майно”, – заявила Кальюлайд.

Читайте також:  ОЗУ Євротермінал. БЕБ нарешті арештувало активи ФСБшного кубла

Наприкінці квітня компанія Хіллара Тедера Arricano Real Estate зажадала від України компенсацію в $750 млн. “Влада експропріювали інвестиції компанії, які були спрямовані на розвиток ТРЦ Sky Mall, на користь третіх осіб”, – заявила Arricano на Лондонській фондовій біржі.

Уся ця історія не збентежила банк. “Відповідно до наданих [позичальником] висновками, наявність арбітражного рішення в справі естонського бізнесмена Хіллара Тедера не загрожувала праву власності позичальника на SkyMall”, – уточнив Єрмаков.

Одеський слід

До купівлі ТРЦ може мати стосунок одеський бізнесмен Володимир Галантерник, розповіло виданню НВ джерело на столичному ринку нерухомості. “Зрозуміло, що наявний власник, найімовірніше, підставна особа. Наскільки мені відомо, Галантерник – в хороших відносинах з Андрієм Адамовським. Це породжує чутки про те, що угода може бути фіктивною”, – припустив у коментарі НВ інвестбанкір на умовах анонімності.

Чи є якісь підтвердження цієї версії?

За інформацією НВ, наприкінці серпня під час засідання Нацради з питань телерадіомовлення міноритарний власник одеського телеканалу ТВ-1 (ТРК “Міський телеканал”) Олександр Козир заявив: інвестори телеканалу володіють торговельними центрами в Одесі та нещодавно придбали великий торговельний центр у Києві – SkyMall.

У ТРК “Міський телеканал” Козирю належить 10%. Решта 90% – компанії Джі Ем Джі Груп, кінцевим власником якої значиться громадянин Німеччини Майкл Берзун. Йому належать одеський телеканал А1 і Радіо Сіті 106.0 FM. Але видання про медіабізнес “Детектор Медіа” пов’язує ці ЗМІ з Галантерником. За інформацією Forbes, йому ж належать частки в одеських ТРЦ City Center і City Center Котовський.

За матеріалами ЛІГА

Залишити відповідь