Експерт з безпеки: Більшість дверей у столичних новобудовах можна зламати за одну хвилину | –
Роками мріяли про власний дах над головою і нарешті стали щасливим власником квадратних метрів у новобудові? Та чи впевнені ви у захисті своєї «фортеці» від злодіїв? Адже, як свідчить практика, ані елітність будинку, ані наявність консьєржів не є запорукою недоторканності квартири. Про те, як убезпечити своє житло, про «гастролерів» з Грузії та нові технології захисту нам розповів експерт з безпеки Сергій Яремчук.
Двері в елітних новобудовах можна відкрити китайськими відмичками
– Сергій, я чув про те, що ваших знайомих пограбували. Розкажіть цю історію, як це сталося? Хто це вчинив?
- Знаєте, найцікавіше, що це був елітний будинок на Печерську, з консьєржем. Але попри це зайшла етнічна банда грузинів і, використовуючи відмички, відчинила одразу кілька квартир, винесла гроші й коштовності та пішла. Їх з часом розшукали і навіть намагалися судити. Але «за відсутності складу злочину» злодії спокійнісінько поїхали до себе додому.
Ми розуміємо, що це елітний будинок, і мали б бути гарні замки. Але, як не дивно, багато людей ставляться до організації безпеки свого житла несерйозно, безвідповідально. Замки у новобудовах, як правило, ставлять найдешевші – типові циліндри, недорогі двері, які дуже легко відчинити відмичками.
– Наскільки складно злодіям підібрати таку відмичку?
- Я б розділив усі зломи вхідних дверей на дві категорії. Є інтелектуальний злом, це робота з відмичками, і силовий злом – робота зі зламуванням елементів замку. У випадку, про який я розповів, «працювали» інтелектуальним способом, з відмичкою.
В принципі, якщо це звичайні двері, недорогі замки, то відмичка їх достатньо легко відкриває. Такі відмички можна придбати в Китаї, через AliExpress. Але якщо у вас замок зовсім простенький, зі звичайними циліндрами, то його ще простіше зламати силовим способом.
Колись у Києві були курси з розкриття замків відмичками, адже окрім «ведмежатників», є фахівці з аварійного відкриття замків, і всі охочі могли навчитися. Тому коли я кажу, що дешевий замок відкривається відмичкою легко – я це робив власноруч.
Силовий злом, на жаль, теж дуже поширений, бо тут не потрібні жодні спеціальні знання чи досвід. Просто ламають циліндр, якщо він незахищений – ламається дуже легко. Свого часу на одній з виставок ми проводили своєрідний показовий виступ: поставили двері з таким замком, який стоїть у 80% українських споживачів, і пропонували людям самим його зламати. І діти чи бабусі-пенсіонерки за одну хвилину ламали цей замок.
Тому люди, які купують квартиру і думають, що коли там є двері і замок, то більше нічого не треба робити, дуже помиляються. Хлопці, робити щось потрібно. Бо інакше за вас це зроблять злодії.
Двері захищені настільки, наскільки безпечний найбільш уразливий елемент
– Чому люди звертаються до вас? Приходять навчені гірким досвідом пограбування, чи ті, хто помітив щось підозріле? Чому приходять, аби змінити замок?
- Особисто я замки не продаю, але багато спілкуюсь з продавцями, магазинами. Дуже часто приходять люди, в яких пограбували рідних чи знайомих, люди налякані й розуміють, що потрібно щось робити. На жаль, часто це постфактум.
Хоча останнім часом стало більше людей, які, купуючи квартиру, вже думають про це і приходять до магазину на етапі купівлі житла. Важливо розуміти: захист житла – це не просто заміна одного циліндру, це комплекс. Ваші двері слабкі настільки, наскільки слабким є найбільш уразливий елемент. Тому бажано, аби працював експерт, який розуміє специфіку замків та їхньої безпеки.
– А чи існують замки, які неможливо ані зламати силою, ані відкрити в інтелектуальний спосіб? Може таке бути, що злодії прийшли, не змогли відчинити й кинули цю справу?
- В Україні вже кілька років продаються електромеханічні циліндри. Це коли в голівці ключа знаходиться чіп, і в циліндрі є чіп. Замок відкриється лише тоді, коли два чіпи розпізнають один одного. Відмичками це точно не відкрити. Але важливо, як захищені всі двері. Циліндри теж треба захищати від вибивання, наприклад.
Треба розуміти, що якщо прийдуть здоровезні чолов’яги з величезними «болгарками», звісно, вони за пів години зріжуть будь-які двері з петель. Але звичайні квартирні злодії не влаштовуватимуть таке шоу. Якщо в них не вийде зламати замок відмичками, «фомками», швидше за все, вони просто підуть.
– Як відрізняється захист квартири і будинку? Які є відмінності?
- Якщо це житло у багатоквартирному будинку і розташоване воно не на першому поверсі, ваші вікна більш-менш захищені. Якщо у вас приватний будинок, він стоїть на землі, вам потрібно, крім дверей, захищати ще й вікна. Це можуть бути грати, захисні ролети.
Надійний захист житла коштує як новий iPhone
– Скільки коштує в середньому нормальний замок, який дасть змогу відчувати себе в безпеці? Чи якщо брати комплексний захист?
- Я б усе таки розглядав комплекс. У нас зараз найпопулярніший телефон – iPhone, люди, не замислюючись, купують новий гаджет за 35-40 тисяч гривень і вважають це нормальним. А коли їм кажуть, що їхні двері з замками мають коштувати приблизно стільки ж, стверджують, що це дорого.
Хлопці, припустимо, у вас удома є iPad, MacBook та iPhone. Зловмисник зайшов, узяв лише ці три речі, і це вже втричі дорожче, аніж коштували б нормальні двері. Приблизна вартість нормальних дверей і замка – від тисячі доларів і вище.
І тим більше, я б не розглядав двері китайського виробництва за 2-3 тисячі гривень, які роблять з якоїсь фольги – їх можна розкрити консервним ножем. Це не двері, а муляж. Але, на жаль, у новобудовах саме такі двері часто ставлять.
– Як замінити двері у новобудові, аби не зіпсувати екстер’єр?
- Зараз виробники дверей пропонують таку послугу як персональний дизайн. Тому передусім треба викликати фахівця, який погляне на ті двері, що є. Потім звернутися до компанії-виробника й замовити дизайн, аналогічний тому, що є у вас. Але це буде нормальний, гарний конструктив з гарними замками.
Зараз у будівництві багатьох ЖК використовують газобетон і газоблок. Дуже часто зовнішні стіни квартир, які виходять у парадне, роблять із цього матеріалу. Він дуже м’який. Тобто фактично можна прийти з пилкою й випиляти люк до квартири. Тому в таких випадках до безпеки треба підходити ще більш комплексно.
Сигналізація – не панацея, вмурований сейф – зручне рішення
– Зараз дуже популярними стали сигналізації, мобільні додатки для контролю. Наскільки це ефективно?
- З одного боку, це ефективно. Знову ж таки, є сигналізація для особистого користування, вам прийде СМС, але ви перебуваєте за 2-3 години від квартири. Поки ви приїдете, вже все винесуть. Можна підімкнутися до пульту, так. Але затори в Києві ми знаємо, які. Як би не хотіла служба охорони, за хвилину вони не доїдуть, їм доводиться їхати від 5-10 хвилин.
Грабіжники ж розуміють, що зараз спрацює сигналізація. Заходячи до квартири, вони бачать датчики і розуміють, що їм треба дуже швидко щось ухопити й піти. Якісь гаджети, комп’ютерна техніка – хоп, і вже на тисячу баксів забрав.
Тому все ж таки краще, щоб грабіжник не зайшов усередину. Особисто бачив, як люди в магазинах дякують продавцям за те, що порадили гарний замок, і злодії не змогли зайти.
– Часто у будинках основною мішенню грабіжників є сейфи. Їх просто виривають, не підбираючи ключі й коди. Де ж тримати гроші й коштовності?
- Насправді сейф – непогане рішення, питання в тому, як вони встановлені. Деякі якісні сейфи призначені для монтажу під час будівництва. Бо якщо він вмурований, вбудований у стіну, то вирвати його буде фактично неможливо.
Якщо ж сейф ніяк не закріплений – зрозуміло, що його просто візьмуть і підуть з ним. А потім вже «болгаркою» розріжуть. Немає матеріалів, які не можна розрізати. Це ж не танк.
В Україні процвітає «кримінальний туризм» з Кавказу
– У квартирних пограбуваннях активізувались грузинські етнічні угрупування. Можете якось цей момент прокоментувати?
- На жаль, є такий старий розповсюджений термін: гастролери. Він раніше був популярний у межах країни: приїжджають злодії, наприклад, з Одеси, здійснюють серію квартирних пограбувань і їдуть назад до Одеси. Можливо, є певні прикмети, поліція опитала свідків, але як ти знайдеш цих людей, коли вони не те, що не з цього району, а взагалі не з Києва?
У випадку з етнічними угрупуваннями, тими ж грузинами, це взагалі стає нереальним. Вони взяли кілька квартир за наводкою у центрі Києва, пограбували і повернулись до Грузії – все, їх ніколи ніхто не знайде. Такий кримінальний туризм – дуже популярний. Україна досить спокійно пускає до себе цих громадян. До Лондона вони так легко не поїдуть, а до Києва – будь ласка. Тому це й відбувається.
– Чи треба, на вашу думку, якось це зробити жорсткішим на законодавчому рівні?
- Це питання неоднозначне. З одного боку, ми йдемо до Європи, демонструємо всім, що ми вільна, відкрита, європейська держава, і ми всім раді. З іншого боку, виходить, що до нас поспішають не найбільш талановиті й прогресивні люди з цих країн.