Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

0

Власна теплиця на присадибній ділянці – це ідеальний спосіб отримати свіжі овочі раніше, ніж з відкритого ґрунту, і їсти до пізньої осені. До того ж у ній рослини виходять міцнішими, здоровішими, ніж просто неба. Вони менш схильні до захворювань, захищені від поганої погоди, що часто губить урожай. З теплицею не виникне проблем і для отримання своєї якісної розсади, наприклад помідор.

Але якщо купувати теплицю в магазинах, то задоволення це виходить недешевим. Тому все більше господарів вважають за краще зробити її своїми руками. Благо в цьому немає нічого складного, і матеріал з інструментами легко доступний для придбання. У результаті собівартість своєї теплиці набагато нижче, ніж з магазину.

Особливості матеріалів

Із чого зробити теплицю? Звичайно з перевірених матеріалів, що давно зарекомендували себе на ринку. Це профільна труба для каркасу та полікарбонат для покриття. Звернімо увагу на їх особливості під час виробництва.

Теплицю можна зробити методом зварювання або використовуючи болтові з’єднання. Це залежить від вибору профільної труби, оцинкованої або без покриття.

З оцинкованим покриттям

Такий матеріал хороший тим, що не схильний до іржі, не боїться різких перепадів температур, не вимагає додаткової обробки. Але також він має суттєві недоліки:

  1. Не годиться для зварювання в побутових умовах, тому що на швах оцинковка швидко вигоряє, тому метал іржавіє. Тому для збирання використовуються болтові з’єднання. Але вони не дають такої міцності та надійності, як зварні конструкції.
  2. Оцинковані труби небажано гнути, це порушує цілісність захисного покриття. А як бути, якщо теплиця потрібна арочна? Тому з них можна зробити тільки скатні конструкції.
  3. За ціною вони дорожчі за труби без покриття, що недоцільно для сімейного бюджету.
Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Труби без покриття

Це недорога та податлива сировина, на відміну від попередньої. Їх можна з упевненістю зварювати, гнути, надаючи будь-якого радіусу вигину.

Єдине чого вони потребують, це додаткова обробка від корозії. Для цього готовий каркас зачищається від окалини та інших шорсткостей, потім знежирюється, ґрунтується, фарбується. На допомогу з фарбування можуть прийти діти чи дружина, і тоді робочий сімейний процес порадує всіх учасників.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Вибір полікарбонату

Купуючи полікарбонат, звертайте увагу на наявність захисного шару від ультрафіолетового випромінювання. Намагаючись заощадити, Ви можете лише нашкодити собі. Дешевий матеріал без захисного шару розвалиться вже за 1-2 роки. А навіщо щось переробляти, витрачатися, коли можна зробити один раз на багато років уперед, і насолоджуватися кожним сезоном своїми овочами.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Види теплиць. Яку встановити у себе на ділянці

На початку роботи продумайте проект. Почати можна з вибору форми. Розглянемо найпоширеніші.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

1) Теплиці з двосхилим дахом. З такою конструкцією не виникає складнощів зі збиранням снігу, оскільки він там не затримується. Вони не мають вигнутих форм, через що виробництво своїми руками спрощується. Але водночас зростає витрата матеріалу.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

2) А-подібні. Схожі на дахи двосхилих, являючи собою форму трикутника. Вони встановлюються просто і швидко, сніг не накопичується на поверхні. Але є недолік: біля кутових стін овочі не виростиш.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

3) Односхилі. Одна сторона такої конструкції вища, ніж інша, тому дах виходить під нахилом. Їх пристосовують до будинку, сараю або альтанки, отримуючи суміжну з іншою будовою стіну. Здебільшого використовуються для розсади.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

4) Стрілчасті (Крапелька). Конструкція злегка вигнутої арки, витягнутої у висоту та загостреної на кінці. Вони стійкі до деформацій, перекосів. На них не затримується сніг, що запобігає сезонним ушкодженням.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

5) Арочні теплиці. Найпоширеніший тип.

  • Не боїться сильних поривів вітру;
  • Пропускає багато світла у час доби;
  • Легко та швидко збирається своїми руками;
  • Потрібно менше матеріалу при виробництві, на відміну від двосхилий;
  • Має досить легку вагу, чому не потребує дорогого фундаменту;
  • За бажання її можна подовжити, приєднавши нові секції до наявного каркасу;
  • Легко очищується від снігу.

Далі докладно розглянемо, як зробити арочну теплицю.

З’ясовуємо все про розміри

Розміри теплиці вираховуються виходячи з власних побажань та відповідності стандартним габаритам профільної труби з полікарбонатом. Це робиться, щоб унеможливити перевитрату матеріалів, зайвих обрізків та зайвої роботи, яка може бути пов’язана з компонуванням цих обрізків у спробі заощадити. Останнього робити категорично не варто.

Для виготовлення арок найкраще взяти металопрофіль завдовжки 6 метрів. З одного хлиста вийде дуга заввишки 2,2 метра і завширшки 3 метри. Така ширина підійде для розміщення двох грядок та доріжки між ними.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Стандартні розміри полікарбонату 6х2,1 м. При обшивці каркаса не потрібно обрізати листи.

Читайте також:  «ЄС» переграла «Слугу народу» у Києві

Висоту можна збільшити штучним способом: за допомогою стрічкового фундаменту. Ще один плюс такого фундаменту у захисті від проникнення гризунів чи інших шкідників.

Відстань між кожною аркою встановлюється 1 метр. Тобто на кожні три арки – один листок полікарбонату (6х2,1 м). Якщо, наприклад, планується шестиметрова в довжину теплиця, то знадобиться 7 хлистів профілю для основних дуг і 3 листи полікарбонату.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Оптимальний переріз профтруби для дуг та нижньої опорної рами: 25х25х2 мм. Для перемичок і кватирок підійде перетин 20х20х1, 5 мм. Для каркасу дверей – 25х25 мм.

Якщо потрібна теплиця більше 6 м завдовжки, також орієнтуйтеся на стандартні параметри полікарбонату, щоб уникнути перевитрати. Наприклад, 8-10-12 м-коду.

Якщо у Вас буде більша за всіма габаритами теплиця, то для основи каркаса беріть профільну трубу перетином від 30х30 до 40х40 мм.

Порада: матеріал купуйте із запасом, щоб уникнути непередбачених ситуацій з його нестачею.

Вхід у теплицю робіть не менше 0,7-0,8 м, це забезпечить зручність внесення розсади та інструментів, буде достатньо простору для заїзду звичайної садової тачки.

Якщо теплиця використовуватиметься в холодну пору року, зробіть невеликий тамбур. Він захистить від протягу при вході-виході. Також у ньому практично зберігати садовий інвентар.

Товщина полікарбонату для теплиці

Для арочної форми досить 4-6 мм, але краще брати 6 мм полікарбонат, покрівля буде міцнішою та стійкішою. А ось 4 мм може не перезимувати, залежить від того, яка погода буде. Якщо ви живете на своїй ділянці круглий рік, то зможете контролювати снігове навантаження, при необхідності очищаючи налиплий.

У разі обшивки теплиці полікарбонатом 4 мм, відстань між дугами зменшується, щоб не втратити в навантаженні. Але заощаджуючи таким чином, Ви все одно витрачаєте більше на металопрофіль. Та й не факт, що надійність покрівлі від цього зросте.

А з полікарбонатом завтовшки 6-8 мм взимку набагато більше гарантій, що листи не прогнуть під вагою снігу.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Креслення, схеми теплиці з розмірами

Насамперед підготуйте креслення теплиці з усіма розмірами. Він допоможе прорахувати її собівартість, кількість необхідного матеріалу.

Обов’язково вкажіть довжину, ширину, висоту. Відобразіть розміри вхідних дверей, кількість кватирок, їх має бути збоку по одній на кожні три метри. Для гарної вентиляції передбачте кватирку та в даху.

Готові схеми можна знайти в інтернеті та пристосувати їх під свої потреби. Подивіться кілька прикладів таких схем:

Основні етапи створення теплиці з полікарбонату та профільної труби своїми руками

1) Підготовка та вибір майданчика

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Для будівництва оберіть рівну територію на Вашій ділянці, допустимі перепади – 10 см. Варто врахувати розташування боковини щодо сонця. Для кращого прогріву вона має бути на південній стороні. Уникайте скупчення дерев навколо теплиці. Це дозволить отримувати овочевим культурам більше світла та тепла. Також, вибираючи місце, не забудьте про зручність подачі води.

Коли місце вибрано, очистіть землю від сміття, каміння, всілякого коріння. Вирівняйте поверхню. У деяких випадках знімається верхній шар ґрунту.

Потім зробіть розмітку дерев’яними кілочками з мотузкою, спираючись на складений раніше креслення.

2) Спорудження фундаменту

Для теплиці з полікарбонату підійде стовпчастий і стрічковий фундамент. Який вибрати, залежить від фінансових та тимчасових можливостей.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Стовпчастий. (Дешевий, простий, швидкий монтаж.) Робиться з азбестових труб.

  • Виконайте в грунті отвори на рівній відстані один від одного. З частотою на кожну опорну дугу або через одну. Діаметр отворів повинен бути більшим на 1-1,5 м діаметра труб, щоб розмістити їх у землі без припасування.
  • Проміжки між ямкою та трубою заповніть ґрунтом або піщано-щебеневою сумішшю, ретельно утрамбувавши.
  • Всередину азбестових труб залийте бетон, щоб не було порожнеч.
  • Помістіть по центру металеву пластину або заздалегідь підрізану арматуру. На цей метал приєднуватиметься каркас теплиці.
Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Стрічковий. (Дорожче ніж попередній, робиться довше.)

  • Викопайте траншею по периметру розмітки глибиною на багнет лопати. Утрамбуйте дно.
  • Засипте траншею на одну третину щебенем. Ще на третину додайте піску, проливаючи його водою.
  • На пісок покладіть руберойд чи плівку. Без них пісок витягає вологу з бетону.
  • Зробіть опалубку з виступом над рівнем землі 15-20 см. Її можна зібрати з дощок, фанери або листового пластику.
  • В опалубці розташуйте арматурний каркас.
  • Залийте опалубку бетоном. У місцях кріплення дуг теплиці вставте відрізок арматури або профіль 40х40 мм.
  • Після семи днів, коли фундамент придбає первісну фортецю, покрийте його гідроізоляцією. З боків обробіть гарячим бітумом.
  • Залишіть фундамент до повного висихання.

Якщо теплиця буде не дуже великою, можна зробити спрощений стрічковий фундамент. Для цього не потрібний арматурний каркас. Решта все ідентично вище описаного.

3) Гнучка труб

Це мабуть один із найважливіших процесів, адже тут створюється каркас майбутньої теплиці із профільних труб. Щоб легко зігнути металопрофіль в арку, Вам знадобиться трубогиб . Або інакше профілегиб.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Такий інструмент річ у господарстві незамінна, стане в нагоді він не тільки для створення теплиці своїми руками. З ним можна продати безліч будівель для заміського будинку або дачі.

  • Визначте радіус вигину майбутньої арки. Пам’ятайте, що менше радіус, тим нижчою і ширшою буде ваша теплиця. Чим більший радіус, відповідно, вона буде вже й вищою. Радіус дуги можна вирахувати математичним методом, або заздалегідь підготовленим зразком у вигляді звичайного дроту. Ця заготівля стане своєрідним шаблоном, і, мабуть, є більш простим способом, ніж розрахунок математичних формул, оскільки Ви зможете безпосередньо бачити, як приблизно виглядатиме дуга. Для цього візьміть дріт завдовжки 6 м. (як хлистий профтруб), надайте їй необхідну форму, заміряючи рулеткою розміри ширини, висоти.
  • Підготуйте до роботи металопрофіль та трубозгинальний верстат. Труби зачистіть від іржі, якщо вона є.
  • Відступіть від краю труби відстань 0,7 метра з кожного боку , від цих міток робіть загин, хвости по 0,7 метра повинні залишитися прямими. За допомогою регулюючого механізму трубогиба оберіть невеликий вигин, заведіть пряму профільовану трубу на ролики, зробіть один прокат за одним, доки відстань між кінцями не стане 3 метри.
  • Якщо у Вас ще немає досвіду роботи на такому верстаті, зробіть перші пару дуг пробними. У цьому немає нічого поганого, кожен з нас колись чогось навчався. Таким чином, Ви отримаєте необхідні навички по роботі з металом та профілегибом. Щоб перестрахуватися з розмірами, вимірюйте пробні елементи рулеткою, перевіряючи, чи вдалося Вам досягти потрібного результату.
  • Зробіть стільки арок на трубогиб, скільки необхідно за проектом.
Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Профілегибочні верстати бувають ручного та електричного типу. На ручному Ви прикладаєте власні зусилля, що для згинання дуг теплиці цілком достатньо. А на електростанку в роботу вступає двигун.

Арки для теплиці можна зробити посиленими, складного тут нічого немає, тільки збільшиться витрата металу. Робите менші за радіусом дуги, і зварюєте їх з основною за допомогою вертикальних перемичок.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Гнучку труб можна робити і різними кустарними методами, але тоді зростає час, збільшується додаток сил, а якість вироблених дуг і точність розмірів знижуються.

Читайте також:  Богдан Банчук – зиц-председатель или матерый коррупционер? Про руководителя "Аграрного фонда"

4) Складання каркасу

Складання починається з торцевих частин майбутньої теплиці.

  • На фасадну і задню стійку приваріть всі поперечні елементи, змонтуйте дверну коробку, місце під кватирку (якщо вона у вас по кресленню, наприклад, на задній стінці).
  • Зробіть опорну раму, приваривши її до закладних у фундаменті.
  • До опорної рами та заставних приваріть першу торцеву частину, перевіряючи рівність установки схилом. Це важливий момент, якщо його буде втрачено, то Ви ризикуєте отримати перекоси всієї конструкції.
  • Також вчиніть з іншою торцевою частиною.
  • Потім установіть проміжні стійки.
  • Зваріть усі дуги теплиці між собою поперечними деталями, починаючи з верхньої поперечини.
  • Приваріть петлі, повісьте на них двері.
  • Зачистіть всі зварні шви, знежирте поверхню, пофарбуйте антикорозійною емаллю або фарбою 3 в 1. Додатково може знадобитися загрунтувати метал, але це залежить від того, яке ЛКМ виберете. Якщо це буде фарба-грунт 3 в 1, то ґрунтувати не потрібно.
  • Чекайте на повне висихання і приступайте до наступного етапу.
Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Якщо спочатку збирати повністю весь каркас, а потім поставити його на фундамент, вибирайте для цього рівний майданчик, щоб уникнути перекосів.

5) Обшивка

При обшивці полікарбонатом лицьовою стороною має бути та, де знаходиться тонке плівкове покриття. Саме ця поверхня має захист від УФ-випромінювання. Якщо зробите навпаки, сенсу в цьому захисті не буде. Цю плівку можна зняти до монтажу, або після того, як буде зручніше.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками
  • Спочатку накрийте торцеві частини теплиці. По низу наклейте перфоровану стрічку, щоб стікав конденсат, що накопичився. А зверху заклейте скотчем або обробіть герметиком, щоб у порожнині полікарбонату не потрапляла зайва волога.
  • Потім кріпляться листи на всю конструкцію. Перший лист зробіть трохи виступаючим вперед, приблизно на 10 см. Далі полікарбонат укладається внахлест і фіксується за місцем стикування до арок теплиці.
  • Полікарбонат між собою стягніть металевою перфорованою стрічкою.
  • Вирізуються отвори для дверей та кватирок. За розміром вирізаного шматка зробіть каркас для кватирки із куточка чи профілю. Краї полікарбонату обробляються напилком від задирок, обклеюються скотчем.
  • Всі стики обробіть силіконом, щоб досягти максимальної герметизації.
  • Кріпити матеріал потрібно термошайбами, попередньо просвердливши отвори на 2 мм більше в діаметрі, ніж сам елемент кріплення. Зазор компенсує термічне розширення полікарбонату. Для кріплення підійдуть і покрівельні шурупи, але термошайби практичніші і запобігають зайвому попаданню вологи.
  • Місця з’єднання облицювання та каркаса обробіть герметиком або прокладіть стрічкою, що ущільнює.
Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

6) Інше облаштування

  • Усередині теплиці можна закріпити троси для підв’язування рослин.
  • Встановити темоприводи на кватирки для автоматичного провітрювання.
  • Зробити гачок для дверей. Щоб коли вона була відкрита, то не зачинялася через вітер.
Читайте також:  В Ясиноватой "бавовна"-time: после взрывов на месте прилета начался пожар. Видео

Інші матеріали для обшивки

Теплицю можна обшити будь-яким іншим матеріалом для покриття. Це може бути плівка чи нетканий матеріал. Вони дешевші за полікарбонат, але й служитимуть значно менше. Єдине, чого не вбережеш полікарбонат, це сильний град. Але тут уже потрібно спиратися на свої бажання та фінансові можливості.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Плівка наприклад прослужить лише один сезон, яка б міцна вона не була, доведеться щороку купувати її та кріпити. Але це робиться легко.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Нетканий матеріал хороший тим, що добре пропускає повітря і вологу, а це потрібно для рослин в особливо спекотне літо. Залежно від густини, термін служби такого матеріалу до 5 років. На зиму він знімається, а на початку сезону знову кріпиться на каркас.

Необхідні для роботи інструменти

Для виробництва теплиці з полікарбонату своїми руками знадобиться наступний перелік основних інструментів:

  • Трубогиб (профілегиб) для згинання дуг;
  • Зварювальний апарат;
  • Дриль;
  • Шуруповерт;
  • Болгарка;
  • Плоскогубці, молоток;
  • Вимірювальний інструмент (рулетка, виска, рівень).

Інший дрібний інструментарій знайдеться у будь-якого господаря у його майстерні чи гаражі.

Якщо чітко дотримуватися плану робіт і мати всі важливі інструменти, то вийде теплиця, зроблена своїми руками, яка прослужить не менше 10 років.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

На закінчення

Зробивши одну теплицю з полікарбонату своїми руками, і насолодившись результатом у вигляді смачних помідорів та огірків, може захотітися спорудити ще одну. Це чудово, адже чим більше своїх якісно вирощених овочів, тим краще для Вашої родини.

Можна не тільки виробництво теплиць та інших металевих споруд за допомогою трубогибу ставити на потік, а й реалізацію садових культур також. Продавати овочі чи розсаду, навіть зимову консервацію, чи вирощувати квіти на продаж. Нині екологічно чисті продукти дедалі більше затребувані, адже питання здорового харчування у суспільстві стоїть гостро.

Теплиця з полікарбонату та профільної труби своїми руками

Як то кажуть «Справа майстра боїться», а успіх приходить до тих, хто завжди діє!

А економія стає суттєвою, на відміну від магазинних теплиць. Навіщо комусь переплачувати, коли є власні руки та голова, цього в нас ще не відібрати. Головне забезпечити собі легку, просту роботу без зайвих сил.

Залишити відповідь