Вадим Мельник голова ДФС та «прокладки Януковича» вивели з бюджету понад 20 мільйонів – подробиці

0

Замість гідних зарплат лікарям та вчителям – статки для корумпованих посадовців та сумнівних гравців «великого бізнесу»: внаслідок змови фіскалів і недобросовісних бізнесменів із державного бюджету виводять мільйони гривень. В Україні викрили масштабну схему ухиляння від податків за участі ДФС та відомих компаній. Про це повідомили наші колеги з видання Obozrevatel із посиланням на нардепа Ярослава Железняка. Хто саме стоїть за мільярдними оборудками та чи позначиться на цих схемах ліквідація ДФС? 

Ілюстрація: СтопКор

Як український бюджет обкрадають на десятки мільйонів?

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, працівники ДФС із надуманих причин закривають кримінальні справи про ухилення від сплати податків, у яких фігурують відомі українські компанії.

За його інформацією, схема, яку впровадили податківці, досить проста.

На початку фіскали нібито нараховували суб’єктам господарської діяльності мільйони гривень, які ті недоплатили до бюджету, й починали кримінальні провадження за фактом ухилення від оподаткування.

На другому етапі, внаслідок ймовірної змови з ДФС, підприємці замість сплати коштів до бюджету з боргу переказували гроші на власні ж рахунки, вказуючи як призначення платежу «сплату ПДВ». Розслідувачі припускають, що при цьому до бюджету гроші так і не надходили, натомість підприємства могли спрямовувати їх на власні потреби.

І, нарешті, на фінальному етапі податкова міліція закриває кримінальні справи на підставі переказу коштів з одного рахунку компанії на інший.

Хто саме з представників «великого бізнесу», ймовірно, замішаний у схемі?

Obozrevatel, посилаючись на власні джерела, називає декількох вигодонабувачів від цієї схеми «податкової оптимізації». Наприклад, на власний рахунок замість бюджетного переказала гроші фірма «Євро смарт пауер», відома як управлінська компанія мережі АЗС «БРСМ-Нафта». Це підприємство, зареєстроване у Києві майже 3 роки тому, має широкий перелік видів діяльності – 22, що опосередковано може свідчити про ознаки фіктивності чи прикриття недобросовісної діяльності.

Читайте також:  Обращение Зеленского 22 октября – следующая неделя добавит оборонных возможностей для Украины

Станом на 1 липня 2021 року податковий борг компанії сягнув понад 6,6 млн грн.

Крім цього, підприємство фігурує у низці кримінальних справ, відкритих за злочинами проти власності, злочинами у сфері господарської діяльності та обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. З останньою пов’язане скандальне рішення Святошинського райсуду Києва: слідчий суддя скасував накладений арешт на виявлені під час обшуку нафтобази в с.Переяславці розчинники, компоненти та присадки для виготовлення моторних палив. Тобто де-факто дозволив мережі БРСМ «бодяжити» бензин токсичними речовинами.

Обшук нафтобази був санкціонований Святошинським райсудом міста Києва

Фото: Glavcom

Саме ця справа й стала відправною точкою для масштабної схеми ухиляння від податків. Як зазначають журналісти, коли декілька місяців тому на одній з АЗС мережі перевірили пальне, з’ясувалося, що бензин не відповідає стандартам і, швидше за все, його виробили кустарно та не сплачуючи при цьому податків.

Працівники ДФС провели низку обшуків у приміщеннях «Євро смарт пауер», вилучили майже 38 тонн пального, документи, техніку та розпочали кримінальне провадження за статтями про ухилення від сплати податків (212 ККУ) і незаконне поводження з підакцизними товарами.

А далі – «спритність рук і жодного шахрайства»: компанія переказує 15 млн грн начебто для компенсації збитків державі на свій власний рахунок. І до бюджету вони, найімовірніше, не потрапляють.

Фото: Obozrevatel

«Кошти з особистого електронного рахунку (СЕА ПДВ) можна повернути собі, можна оплатити ними інші зобов’язання з ПДВ. Але оплатити те, що донараховано податковим органом із цього рахунку ніяк не можна. Це прямо написано в пункті 25 постанови № 569», – коментує нардеп Железняк.

Хто стоїть за мережею АЗС «БРСМ-Нафта»?

Офіційний бенефіціарний власник управлінської компанії ТОВ «Євро смарт пауер» – киянин Юрій Лавриненко. Він також є власником та керівником ще чотирьох підприємств у Києві та Херсонській області.

Пан Лавриненко володіє кількома земельними ділянками у с.Безуглівка, двома квартирами в Києві, нерухомістю у Харкові, Сумській та Чернігівській областях. Фігурує у низці адміністративних справ як відповідач, а також у справі про ДТП як правопорушник. Як фізична особа – підприємець має податковий борг перед місцевим бюджетом.

Начальником одного з підрозділів ТОВ «Євро смарт пауер» є Сергій Світличний, який торік балотувався до парламенту від одіозної «Партії Шарія». Понад те, видання Bihus.Info оприлюднило дані про фінансування цієї політсили мережею автозаправок «БРСМ-Нафта». Натомість у самій компанії цю інформацію назвали «наклепом» і подали до суду позов про її спростування.

З мережею БРСМ у ЗМІ пов’язують і наймасштабнішу техногенну катастрофу новітньої України – пожежу на нафтобазі поблизу Василькова на Київщині. Тоді шестеро людей загинули, 16 – зазнали поранень та ще тисячі постраждали від викиду продуктів горіння. Однак справу фактично спустили на гальмах, а в управлінській компанії заявили, що бренд «БРСМ-Нафта» не має жодного відношення до нафтобази, на якій сталася пожежа, посилаючись на відповідне рішення Верховного Суду.

До ухиляння від сплати ПДВ причетна й так звана «прокладка Януковича»

Ще одна компанія, яка скористалася тією ж схемою – «Майстерня Україна-реставрація»: підприємство переказало 8,1 млн грн нібито для компенсації несплачених податків, однак насправді одержувачем вказало себе ж.

Раніше підприємство засвітилось у скандалі з освоєнням коштів, спрямованих на будівництво Музею Небесної Сотні. Нагадаємо, тоді майстерня найняла підрядником «М.І.К. Лайтінг», якій переказала 74,8 млн бюджетних грн. Засновником цієї компанії є «Комфорд Лімітед» із Сейшелів, також володіє донецькою компанією «Промінвеставтоматика» (яка, своєю чергою, за даними Bihus.Info, була пов’язана з Віктором Януковичем-молодшим). У ЗМІ вона відома як «прокладка часів Януковича».

Фото: Obozrevatel

Нагадаємо, 28 грудня 2018 року Музей Революції Гідності перерахував майстерні як переможцю тендеру 111,5 мільйона гривень авансу відразу одним платежем. Однак уже за три дні після отримання ці мільйони з рахунків ТОВ “Майстерня «Україна-Реставрація» кудись зникли: станом на 1 січня 2019 року на банківських рахунках фірми було всього 5,4 млн грн. Цю суму фірма сама вказала в своєму балансі за 2019 рік, який був поданий на один із тендерів у липні 2020 року.

На думку розслідувачів, це може означати, що фірма виступила транзитером у схемі виведення 111 мільйонів гривень із державного бюджету. За фактом зникнення грошей, призначених для будівництва меморіалу Небесної сотні, 1 липня 2020 року було порушено кримінальне провадження.

Засновником ТОВ «Майстерня “Україна-Реставрація» раніше була фірма зі схожою назвою «Компанія “Україна-Реставрація» Миколи Орленка. Останній до лютого 2012 року був менеджером корпорації «Укрреставрація», якою управляли представники Андрія Кравця – екскерівника ДУСі за каденції Януковича.

Наразі єдиним кінцевим бенефіціаром майстерні вказаний Василь Гайдей, який за сумісництвом також керував АТ «Укрреставрація». Обидві організації розташовані за однією адресою, являючи собою де-факто одне підприємство, представлене кількома юридичними особами.

За президентства Порошенка ця фірма у 2016 році будувала «Мистецький арсенал», а у 2017 році реставрувала «Південну вежу» на території Києво-Печерської лаври. Протягом 2016-2018 років майстерня неодноразово вигравала державні тендери й отримувала багатомільйонні підряди від управління з обслуговування іноземних представництв.

Хто курував схему з боку ДФС?

Як стверджують у податковій, головна проблема боротьби з контрабандою та ухиленням від сплати ПДВ – це самі фіскали, що залучені до оборудок. У підсумку з сотень переданих до ДФС задокументованих фактів порушень до логічного фіналу доводять лише кілька відсотків.

Звідси випливає ще одне цікаве питання: чи можливо, що такі масштабні схеми за участі працівників ДФС і великих гравців бізнесу були реалізовані без відома очільника Державної фіскальної служби Вадима Мельника?

Нагадаємо, пан Мельник був призначений на посаду Кабміном на позачерговому засіданні 21 грудня 2020 року без конкурсу – шляхом укладення з ним контракту про проходження держслужби на період дії карантину.

Вадим Мельник Фото з відкритих джерел

За каденції Януковича пан Вадим очолював управління розслідування особливо важливих справ та працював у Міністерстві доходів і зборів. У 2014 році був призначений заступником начальника Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФСУ, а пізніше очолив управління.

У березні 2021 року журналіст Юрій Бутусов розповів подробиці затримання підполковника Головного оперативного управління податкової міліції України, якого запідозрили в передачі секретних даних бойовикам з «ДНР». За твердженням Бутусова, російський шпигун начебто діяв із санкції глави ДФС Мельника і начальника Оперативного управління Ткаченка.

Натомість сам Вадим Мельник в одному з інтерв’ю у травні цього року розповів, що очолювана ним служба активно бореться з найпотужнішими схемами несплати податків і зуміла повернути до бюджету 766 мільйонів гривень «живих грошей». Крім того, за матеріалами Податкової міліції, заблоковано так звані «скрутки» ПДВ більш ніж на мільярд гривень.

«Пріоритет у роботі, який я перед ними поставив – це подолання тіньових процесів, і лише потім кримінальні провадження проти «білого» бізнесу. Робота податкової міліції була сконцентрована на двох основних напрямках, що набули критичного розповсюдження – це боротьба з так званими «скрутками» ПДВ і незаконним обігом підакцизної продукції.

Ми перебуваємо в процесі ліквідації. У ДФС немає власного обладнання – ні сервера, нічого. Попри це ми виконуємо свої функції та досягаємо показників за повної відсутності аналітичних інструментів. За 5 місяців 2021 року в результаті нашої роботи вже відшкодовано до бюджету майже 800 млн гривень. За ті ж 5 місяців цього року було вилучено з незаконного обігу підакцизних товарів на більш ніж 2 мільярди гривень, це майже 90% того, що вилучала ДФС за 2019 чи 2020 роки», – зазначив пан Вадим.

Він також повідомив, що після ліквідації ДФС має намір подавати документи для участі в конкурсах на посади в Бюро економічної безпеки, туди ж можуть бути працевлаштовані і його нинішні підлеглі.

Нагадаємо, Верховна Рада 28 січня 2021 року ухвалила закон «Про Бюро економічної безпеки України». Ним передбачено, що Бюро виконуватиме правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції, а також завдання з протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. БЕБ має запрацювати 25 вересня поточного року, наступного дня після цього ДФС припинить своє існування.

Related

Залишити відповідь