Венеційська комісія розкритикувала законопроект Зеленського щодо ВРП

0

Венеційська комісія виступила за вирішальну роль міжнародних експертів у реформі Вищої ради правосуддя.

Про це повідомляє
“Центр протидії корупції” з посиланням на документ, розміщений на сайті Комісії від 5 травня.

Поданий Володимиром Зеленським у лютому цього року законопроект №5068, на виконання угоди із Міжнародним валютним фондом, передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, а ще трьох – міжнародні та іноземні організації, які надають Україні допомогу у судовій реформі та боротьбі з корупцією. Завдання Етичної ради – попередній добір кандидатів до ВРП та перевірка на доброчесність чинного складу органу. Раніше громадськість критикувала цей проект, оскільки він не забезпечував головного – вирішальної участі міжнародних експертів у процесі оновлення Вищої ради правосуддя. Її представники висловлювали думку, що делеговані судді не дадуть голосів за призначення до ВРП незалежних і чесних фахівців, тож сумнівний склад органу лишиться незмінним.

Венеційська комісія наголосила на тому, що саме незалежні експерти, номіновані міжнародними партнерами України, а не судді, мають мати визначальний вплив на рішення Етичної ради. Так, рішення мають ухвалюватися більшістю голосів, при цьому, підтримка щонайменше двох міжнародних експертів є обов’язковою. Окрім цього, у випадках, коли голоси розподілятимуться три на три, перевага має бути за тією позицією, яку підтримують щонайменше двоє міжнародних експертів.

“Така позиція Венеційської комісії, яка зазвичай відстоює ідею суддівського самоуправління, є реакцією на численні факти негідної поведінки представників судової влади України. Лише у березні з’їзд суддів обрав чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя
без будь-яких конкурсів чи перевірок на доброчесність. Троє з чотирьох обраних були включені до так званого списку наперед узгоджених кандидатів, про що стало відомо напередодні суддівського голосування. Це вкотре засвідчило залежність українських суддів та нездатність до чесного самоврядування”, – коментує експертка ЦПК Галина Чижик.

Читайте також:  Арешт Червінського – це прямий натяк військовим: будете говорити те, що не подобається владі, – всі можете сісти

Вища рада правосуддя – головний орган в системі судової влади країни. У руках членів ВРП зосереджено фактично повний контроль за призначенням і звільненням суддів, їх захистом від неправомірних посягань та притягненням до відповідальності за порушення.

Але до поточного складу ВРП входять особи із сумнівною репутацією. Вони зберегли на посадах майже всіх суддів, які забороняли мирні зібрання і переслідували учасників Революції Гідності; залишають на посадах суддів, які брешуть у своїх деклараціях; ймовірно покривають голову та суддів ОАСК та тиснуть на суддів Вищого антикорупційного суду.

 

Залишити відповідь