WT: Social – соціальна мережа що позиціонує себе, як «вбивця Facebook»

0
Кількість реклами і постів від зірок або «лідерів думок» (інфлюенсеров) в соціальних мережах давно стало серйозною проблемою.

Загальна комерціалізація популярних майданчиків втомила багатьох користувачів і творець Wikipedia запропонував свою альтернативу – WT: Social. Новий портал буде пропонувати контент до перегляду строго по мірі його публікації, а реклами або проплачених постів в ньому не з’явиться.

Обличча Джиммі Вейлза знайоме багатьом, адже саме його фотографія довгий час була над кожною сторінкою “Вільної енциклопедії” і просила пожертвувань.

Всі сучасні соціальні мережі заробляють на рекламі – Instagram і Facebook продають не тільки рекламні блоки, а й просувають пости користувачів за гроші. Всі записи в «стрічці» ранжуються, в першу чергу, не по часу публікації, а по якісь «вазі». Вона обчислюється на підставі прихованих від користувачів алгоритмів і не завжди очевидна. Найчастіше передбачається, що на значимість фотографії або записи для соціальної мережі впливають два ключові чинники: оплата послуг привілейованим користувачем і відгук публіки на пост. Більшість людей не можуть дозволити собі ні просувати контент за гроші ні звернутися до великої аудиторії, щоб та «накрутила» взаємодії («лайкі», коментарі і «репости»).

Через загальну закритість інформації про алгоритми просування контенту, у користувачів може складатися відчуття, що адміністрація сайту маніпулює їхньою думкою. Найчастіше, воно навіть обгрунтовано – варто згадати скандал з Facebook і Cambridge Analytica, за підсумком якого найбільша соцмережа заплатила рекордний штраф в розмірі 5 мільярдів доларів. Тоді ресурс викрили в наданні особистих даних сторонній фірмі, яка здійснювала не найбільшу коректну політичну рекламну кампанію.

 

Вислів «якщо ти не платиш за послуги, то на тобі заробляють» справедливо для класичних соцмереж. Однак на противагу цьому, якщо ти хочеш соцмережу, яка не заробляє на тобі – плати. Причому, за українськими мірками не так вже й скромно виходить, в деяких регіонах тариф на інтернет-зв’язок менше.

Американський інтернет-підприємець і засновник «Вікіпедії» Джиммі Вейлз в жовтні 2019 року запустив проект WT: Social. Це соціальна мережа, яка не буде показувати користувачам рекламу і не збирається продавати їх дані кому-небудь. При наймі, так написано в маніфесті на головній сторінці. Фінансування мається на увазі виключно добровільне, так що адміністрація всіляко закликає кожного небайдужого поповнити скарбничку проекту.

Читайте також:  Facebook стежить за користувачами й вважає це розумним

Підписка для негайного доступу до WT: Social обойдедся в 150 гривень на місяць або 1,5 тисячі на рік. Зареєструватися можна безкоштовно, однак в цьому випадку доведеться почекати черги, або відправити реферальную посилання якомога більшій кількості знайомих. З моменту старту проекту в ньому вже завели облікові записи понад 160 тисяч осіб і ця кількість зростає. (На цей час близько 200 тисяч)

На думку Вейлза, раз соціальна мережа є некомерційною, то і за «кліками» користувачів їй гнатися не потрібно. Немає необхідності показати максимальній кількості людей рекламу – немає потреби просувати її всіма правдами і неправдами. Крім того, для багатьох соцмережі замінили новинні портали і серед фотографій друзів люди органічно сприймають місцеві або світові новини. WT: Social позиціонується, як «вбивця Facebook» в цій ролі – це основний контент для неї.

У перспективі, сайти типу WT: Social повинні будуть зменшити кількість низькоякісного і сміттєвого контенту в мережі. Зараз мільйони людей невпинно публікують будь-які пости, аби вони, або їх організація сумарно набрала якомога більше взаємодій користувачів. Це негативно позначається на якості фотографій, статей, відео та інших записів. Редактори і автори не перевіряють новини, не виправляють помилки і прагнуть лише скоріше виплюнути в аудиторію продукт.

«Вікітрібуна» останні місяці вдає із себе сумне видовище – на головній сторінці порожній пост із заголовком «Сайт виходить в тираж?», А розділ «останні дії» не вражає активністю користувачів

Читайте також:  Казани Біол в інтернет-магазині МІЙ Посуд

Як наслідок, за допомогою WT: Social Вейлз сподівається боротися з дезінформацією і маніпуляціями думкою інтернет-користувачів. Два роки тому він вже запустив проект «Вікітрібуна» (Wikitribune), який спеціалізується на протидії хибним новин (fake news). Він був побудований за принципом «вікі», тобто будь-який бажаючий може редагувати статті. На кожен сумнівний і не тільки інфопривід створювалася стаття, в якій різні користувачі проводили всебічну перевірку фактів.

Не можна сказати, що «Вікітрібуна» здобула значну популярність, але вона так-сяк проіснувала два роки. WT: Social є подальшим розвитком проекту і при її створенні автори враховували свої колишні помилки. На сьогоднішній день структура цієї соціальної мережі являє собою набір хабів на різні теми. Користувач може підписатися на будь-який з них і або просто читати, або повноцінно брати участь в обговоренні або створенні контенту.

 

Залишити відповідь