Група «Окко» не сплатила до держбюджету майже 2,5 млрд грн, – інсайд із ДПС
В олігархів – «скрутки», а в країні – скрута. Ухиляючись від сплати податків, компанії спустошують державний бюджет на мільярди гривень. Ідеться про схеми з використанням податкового кредиту й ПДВ. Які підприємства беруть участь у масштабних оборудках? Та скільки коштів уже втратила держава? Розслідувала Любов Данча.
ПДВ або податок на додану вартість – це податок, який завжди сплачує кінцевий покупець за певні послуги чи товар. В Україні він становить 20 відсотків. Саме ці кошти бізнес мав би перераховувати до бюджету, але не завжди так виходить. Зазвичай ці 20% недобросовісні підприємці забирають собі, простими словами — крадуть у держави. А відбувається все це через так звані податкові «скрутки».
При чому генерують такі податкові схеми як фірми-одноденки, які створюють кредит із повітря, так і ті, хто працює на ринку тривалий час. Зокрема, на паливному ринку.
«Бензин — дуже зручний товар для скрутки, бо його можна прив’язати до будь-якого виробництва. Тому скрутки з паливом – дуже популярні та становлять досить великий обсяг цих операцій. Популярні скрутки із зерном, також становлять значну частину операцій», – коментує нардеп, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
До редакції «у» потрапили документи, які вказують на використання так званих податкових «скруток» однією із найбільших компаній країни. Їх підтверджує й теперішній працівник податкової, який погодився розкрити схеми за умови повної конфіденційності.
Отже, ідеться про Універсальну інвестиційну групу. Це холдингова компанія, яка координує низку проєктів в Україні. До її складу входить понад 10 різнопрофільних бізнесів у сфері виробництва, торгівлі, будівництва тощо. Кінцевим бенефіціарним власником холдингу є Віталій Антонов – президент «Концерну Галнафтогаз», куди входить група компаній «Окко», тобто мережа автозаправних станцій «ОККО», а також компанії, які займаються гуртовою торгівлею та перевезеннями нафтопродуктів.
«Універсальна інвестиційна група, до якої і входить «Галнафтогаз», куди входить група компаній «Окко», не сплатила до державного бюджету близько 2,5 мільярда гривень. Натомість відшкодовано із бюджету десь 360 млн грн. Це означає, що ця сума надійшла на розрахункові рахунки компаній із бюджету та використана за своїми потребами», – зазначив податківець.
Таким чином, за оцінками експертів, бюджет України недорахувався значної суми.