Гучні затримання Умки, Лаші Свана, Гнома та Жолудя: чим прославилися ці кримінальні авторитети
Упродовж минулого тижня поліція відзначилася низкою гучних затримань кримінальних авторитетів та так званих «смотрящих» із різних міст та областей України. Найгучніші затримання відбулись у Дніпрі, Одесі, Кременчуці та Вознесенську (Миколаївська область). У ході цих спецоперацій впіймали щонайменше 16 осіб. «СтопКор» розкаже про найвідоміших із них.
19 травня, Кременчук, Жолудь
У Кременчуці затримали «смотрящего» за містом Євгенія Волошина, відомого за прізвиськом Жолудь, разом із ще трьома поплічниками.
«У скоєнні особливо тяжкого злочину підозрюються четверо чоловіків. Один із них – кримінальний авторитет, якому, окрім організації замаху на умисне вбивство у Полтаві, інкримінують злочинний вплив на кримінальне середовище в області», – повідомили в поліції.
Євгеній Волошин – відомий за прізвиськами Джексон, Волоха, Жолудь. Так званий «смотрящий» за Полтавщиною та містом Кременчук. Є в базі «Миротворця».
Волошина та трьох його спільників правоохоронці вважають причетними до замаху на вбивство 37-річного кримінального авторитета Олександра Соколовського на прізвисько Сокол.
Як відомо, вкоротити віку Соколу намагалися 12 січня 2021 року біля станції техобслуговування на вулиці Леваневського в Полтаві. Сюди на мотоциклі під’їхали двоє чоловіків, один із яких здійснив кілька пострілів у бік авторитета з пістолета системи Макарова.
Надалі зловмисники втекли з місця події, а пораненого Соколовського було госпіталізовано до лікарні. За підозрою в організації замаху на його життя (п.11, 12 ч.2 ст.115 КК України) й було затримано «смотрящего» за Полтавщиною Волошина та трьох його вірогідних поплічників. Мотивом здійснення спроби ліквідації Сокола силовики називають конфлікт між «достойниками».
Злодійського положенця Волоху вбачають організатором замаху на полтавського авторитета Сокола.
Що ж стосується Волохи, то окрім спроби «зачистити» опонента, положенцю інкримінується ще й встановлення злочинного впливу (ч.3 ст.255-1 КК України).
20 травня, Дніпро, Умка та Лаша Сван
Поліція затримала двох найвпливовіших в Україні злодіїв у законі: Умку затримали в аеропорту Дніпра, а особу на прізвисько Лаша Сван – у готелі.
Сергій Олійник – відомий як Умка або Умка Дніпропетровський. Народився 5 квітня 1973 року в місті Дніпропетровськ.
Умка – кримінальний авторитет, один із кількох найвпливовіших злодіїв у законі в Україні. За даними МВС України, Умка разом із колегою», авторитетом Лашею Сваном (Джачвліані Лаша Валер’янович) контролює криміналітет у Дніпропетровській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій областях та частині Західної України.
Фігурант сайту Миротворець. Керує «Східним кланом», координує діяльність злочинних угруповань, причетних до скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів.
Засновник ГО «Клуб спортивної боротьби Ведмідь», офіційного партнера благодійного фонду «Солідарність», яким керує Петровський. Сфера інтересів Умки – політичне лобіювання, паливний бізнес, контроль над ринками центральної та східної України, гральний бізнес, криптовалюта, контрабанда в Росію і на території «ЛДНР».
Умку коронували 11 лютого 2014 року в Санкт-Петербурзі за посередництвом найстарішого одеського злодія в законі Володимира Дрібного на прізвисько Полтава. Умка є правою рукою одного з основних кримінальних авторитетів Дніпра – Наріка (Петровський Олександр Володимирович) та партнером олігарха Ігоря Коломойського. Зійшовся з Петровським у 1990-х. Тоді до компанії приєдналися Валерій Кондратьєв (Гастелло) і Богдан Гулямов. Саме про цю компанію співає Владислав Медяник у треку «Дніпропетровська братва».
19 травня 2021 року Олійника затримано на летовищі Дніпра під час спроби виїхати з країни. Того ж дня було затримано його колегу Лашу Свана. Під час затримання у злочинців було виявлено общак із $3,2 млн. Крім грошей було вилучено дорогі авто, холодну та вогнепальну зброю з набоями, понад 60 одиниць коштовних ювелірних виробів. Їм інкримінують встановлення і поширення злочинного впливу (ст. 255-1 КК).
21 травня Печерський суд Києва заарештував Умку терміном на 60 днів без права на заставу.
Лаша Джачвліані на прізвисько Лаша Сван
Лаша Джачвліані народився 16 квітня 1973 року у селищі Алдабе, розташованому у відносній близькості до абхазького портового міста Очамчирі (ще одне прізвисько Лаші Джачвліані – Лаша Очамчирський).
Був коронований у Москві у віці 21 року грузинським злодієм у законі Мерабом Гаделією.
Ставши злодієм в законі, Джачвліані брав участь у коронації Лері Пірцхеліані на прізвисько Лерік Зугдідський (був застрелений 15 квітня 2002 року).
У липні 2001 року Джачвліані був затриманий у підмосковному Фрязіно на сходці в кафе «Отдых». Наступного року його затримали вже на території Грузії. Обидва затримання не мали для Джачвліані серйозних наслідків.
У 2004 році він брав участь у ще одній коронації, цього разу груповій: коронували Тимофія Капченіна на прізвисько Тімоха, Георгія Гурчіані на прізвисько Гія Сван, Романа Кащаева на прізвисько Кащей і Рома Краснодарський, Бахиша Алієва на прізвисько Ваха та Абесалома Папіашвілі на прізвисько Бесо. У коронації брав участь також відомий злодій в законі Аслан Усоян на прізвисько Дід Хасан, вона проходила у московських Лужниках.
7 липня 2008 року Джачвліані брав участь у масштабній сходці на теплоході «Москва-70», який перебував на території Пироговського водосховища у Підмосков’ї. На борту зібралися противники тбіліського злодійського клану, очолюваного Дідом Хасаном.
Під час цієї сходки затримали 39 злодіїв у законі. Для Джачвліані затримання знову не мало жодних наслідків – він відбувся профілактичною бесідою.
У грудні 2009 року Лашу Свана затримали на території України. При ньому знайшли наркотичні речовини та порушили кримінальну справу. Джачвліані відпустили під підписку про невиїзд на час судових розглядів. Він покинув Україну та в листопаді 2010 року його оголосили у міжнародний розшук.
У березні 2019 року Джачвліані був затриманий на сходці в ресторані на бульварі Верховної Ради в Києві.
Інтернет-спільнота «Киев Оперативный» писала, що у листопаді 2019 року Лашу Свана затримали співробітники Управління стратегічних розслідувань із підробленими документами, і він потрапив в ізолятор для осіб без громадянства.
У лютому 2020 року ЗМІ писали, що його затримала СБУ і доставила в Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства у Вознесенському районі.
У квітні 2021 року стало відомо, що він зміг звідти вийти.
20 травня, Вознесенськ, сходка авторитетів
Поліція провела у Вознесенську (Миколаївська область) спецоперацію із затримання злочинної групи під час сходки. До її складу входили кримінальні авторитети і наглядачі, які тероризували місцевих бізнесменів і фермерів.
Як повідомляється, дев’ять осіб прибули у Вознесенськ в одне з місцевих кафе на сходку. Вони планували розподілити повноваження з питань тероризування підприємців та фермерів району для примушування платити данину. Серед них — «смотрящие» за Вознесенськом і Миколаївською областю, а також інші представники кримінального світу.
У Нацполіції підкреслили, що затримані вже були помічені у вимаганні з представників бізнесу, вибиванні відсутніх боргів, зборі коштів у злодійський общак і виконанні замовних злочинів.
У результаті масштабної спецоперації затримано дев’ять осіб. У них вилучено зброю та боєприпаси. Їхнім діям готується юридична оцінка, збираються матеріали про причетність до організації та проведення сходки.
Імена авторитетів не називають.
22 травня, Одеса, Гном
Чоловіка разом зі спільником затримали під час одержання вигаданого боргу в Одесі.
Віталій Флоренко на прізвисько Гном – так званий «смотрящий» за містом Чорноморськ. Своє прізвисько отримав від одного зі злодіїв у законі. Нібито є родичем Василя Гуляєва – українського політика, нардепа VIII скликання у 2014-2019 роках, а також міського голови Чорноморська з 2020 року.
Гном нібито займався підкупом виборців для свого патрона Гуляєва.
Поліцейські затримали Гнома 21 травня в Одесі разом зі спільником – ще одним «видатним» представником регіонального криміналітету, під час вимагання та одержання відсутнього боргу від потерпілого.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський 21 травня підписав указ про введення в дію рішення РНБОУ від 14 травня, котрим оновлено список фізичних і юридичних осіб, проти яких запроваджуються санкції, зокрема його розширено злодіями в законі й іноземцями, які є кримінальними авторитетами.