Нардепи запропонували передбачити інституційну підтримку громадських об’єднань осіб з інвалідністю. Проєкт закону містить ризики — експертка

Якщо закон ухвалять, то є ризики повернутися до непрозорого механізму фінансування окремих всеукраїнських об’єднань і їхніх об’єктів — вважають в Українському незалежному центрі політичних досліджень.

18 січня в парламенті зареєстрували законопроєкт №4607 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю».

Проєкт закону передбачає зміни до Бюджетного кодексу:

    • можливість отримувати кошти на інституційну підтримку длявсеукраїнських громадських об’єднань осіб з інвалідністю за рахунок державного бюджету;
    • можливість отримувати громадським об’єднанням осіб з інвалідністю за рахунок місцевих бюджетів кошти на виконання програм (проєктів, заходів) відповідного адміністративно-територіального рівня, а також на інституційну підтримку їхніх соціальних об’єктів, які надають послуги особам з інвалідністю.

 

Нагадаємо, роками Україна фінансувала статутну діяльність об’єднань осіб з інвалідністю, тобто гарантовано надавала гроші напряму. Близько 80% коштів отримували Українське товариство сліпих (УТОС) та Українське товариство глухих (УТОГ). На думку експертів, такий механізм непрозорий і дискримінаційний, оскільки ефективність використання коштів не перевіряють, а більшість ГО взагалі не претендує на допомогу держави.

Після адвокаційної кампанії низки громадських організацій у 2020 році вперше частину передбачених на підтримку коштів — більше 15 із 66 млн грн — вирішили розподілити за результатами відкритого конкурсу проєктів. Отримати підтримку змогли і всеукраїнські, і локальні ГО.

В бюджеті на 2021 рік кошти на «пряме» фінансування УТОГ і УТОС не передбачені. Такий підхід експерти громадського сектору назвали одним із найбільших досягнень громадянського суспільства за 2020 рік. Однак експерт УНЦПД Максим Лациба попередив: пряме фінансування ще можуть повернути.

Проєкт закону №4607 створений у відповідь на звернення УТОС. Про це йдеться в пояснювальній записці. «В даний час є актуальним і важливим  питання підтримки громадських об’єднань осіб з інвалідністю не лише під час виконання програм (проєктів, заходів) відповідного адміністративно-територіального рівня, а також їхньої інституційної стійкості та розвитку», — зазначив у ній авторський колектив народних депутатів.

Читайте також:  Студия ландшафтного дизайна «Зеленая Магия» расскажет про 3 стиля для оформления сада

Указані зміни можуть нести ризики — зауважила в коментарі «ЗМІ для змін» консультантка УНЦПД з питань публічного фінансування ОГС Дар’я Сидоренко.

По-перше, це може означати повернення фінансування тільки всеукраїнським організаціям. По-друге, вважає експертка, «через те що не передбачається конкурсний підхід, є доволі висока вірогідність повернення фінансування так званої “статутної діяльності”». По-третє, йдеться про надання коштів на інституційну підтримку з місцевих бюджетів лише УТОГ та УТОС, оскільки в проєкті закону зазначається лише про інституційну підтримку їхніх соціальних об’єктів.

 

Нагадаємо, Дар’я Сидоренко детально розповіла, чому державну підтримку об’єднань осіб з інвалідністю треба надавати через конкурс проєктів.

 

УНЦПД і «Детектор медіа» також дослідили, як надають підтримку об’єднанням у регіонах.

 

Ще відомо, що конкурси для громадських організацій переведуть в онлайн — вони стануть одним із електронних сервісів нової національної платформи «Взаємодія».

 

 

Leave a Reply