Клони, гроші, адмінресурс: у Києві підбили підсумки моніторингу місцевих виборів-2020 | –

0

В Україні відбулись місцеві вибори-2020. Увесь цивілізований світ визнав їхню конкурентність, законність та транспарентність. У той же час було зафіксовано безліч порушень і питань, які виникли під час цьогорічних перегонів.

Ілюстрація:

18 листопада у пресцентрі «» відбувся круглий стіл «Місцеві вибори-2020. Тенденції та уроки». Ключові експерти, журналісти та громадські діячі обговорили роботу як правоохоронних органів, так і незалежних спостерігачів та громадських організацій. В рамках заходу був представлений звіт роботи представників громадської ініціативи «Стоп політичній корупції».

«Місія нашої організації заключалась у тому, що ми були офіційними спостерігачами ЦВК на цих виборах і під час них ми працювали в проєкті “Стоп політичній корупції”. У такому ж ракурсі ми діяли на парламентських і президентських виборах – фіксували порушення та виявляли їх в тих регіонах, де працюють наші осередки. Загалом все, що нам вдалося зафіксувати, викладено у цьому звіті, який і буде презентований», – зазначив координатор ГО «Стоп корупції» Роман Бочкала.

Спікери заходу:

  1. П’єр Петьє, заступник Голови місії ENEMO
  2. Катерина Одарченко, політтехнолог, Голова політичної партії «Національна платформа»
  3. Ігор Рейтерович – директор програм Українського центру соціального розвитку
  4. Людмила Зубрицька, к. п. н., доцент кафедри політології НаУКМА
  5. Олександр Сандик, член Виконкому Херсонської міської ради
  6. Ігор Корж, громадський діяч
  7. Роман Бочкала, журналіст, cпівзасновник ГО «Стоп корупції»
  8. Ігор Бондарчук, Голова Правління ГО «Стоп корупції»
  9. Олександр Чекмишев, науковий консультант ГО «Стоп корупції», медіатренер
  10. Роксолана Арійончик, керівник юридичного департаменту ГО «Стоп корупції»
  11. Віктор Медвідь, директор аналітичного центру «Призма»

Частина представників ГО «Стоп корупції» теж здобули перемогу на місцевих виборах-2020, користуючись винятково своїм авторитетом та багаторічною антикорупційною діяльністю. Водночас деякі політичні проєкти програвали у всіх радах, витративши при цьому мільйони доларів на рекламу. Про це під час круглого столу заявив координатор ГО «Стоп корупції» Роман Бочкала.

«Наша організація та наша мережа загалом складає 80 осередків по всій країні. У нашому активі — двоє голів ОТГ: керівник осередку в Рівненській області переміг у Гощанському районі та став головою ОТГ, а в місті Буринь Сумської області переміг представник нашої організації. Разом із цим у майже 15 районних радах перемогли наші представники. Я вважаю, що для громадської організації – це дуже непоганий показник, тому що деякі політичні проєкти витратили шалені гроші на рекламу під час перегонів. Є навіть такі проєкти, які програли у всіх радах, хоча вони витратили по кілька мільйонів доларів на рекламу, щоб пройти у ради», – розповів він.

Читайте також:  Голосував проти легалізації грального бізнесу - Ігор Молоток
Фото:

На думку наукового консультанта ГО «Стоп корупції», медіатренера Олександра Чекмишева, вперше в Україні вибори відбувались в умовах незавершеної адміністративно-територіальної реформи. Це відбилося і на перебігу виборчих перегонів. 

Про вражаючу нахабність та цинічний підкуп виборців, який триває і досі в ході другого туру виборів мера Дніпра, розповіли голова правління ГО “Стоп корупції” Ігор Бондарчук та відомий політолог Ігор Рейтерович. Йдеться про кандидата Загіда Краснова, який “навіть не мав опинитись у другому турі”. Тепер він претендує на перемогу за допомогою підкупу голосів молоді. Зокрема, схема була організована через один із популярних месенджерів. Студентів простимулювали: приведіть друга та отримайте 200 гривень. У групі, яка нараховує майже 15 тисяч учасників, є скрини з прізвищем Краснова.

Ігор Бондарчук Фото:

«Вони створили групу у популярному месенджері, яка наразі нараховує майже 15 тисяч учасників. Серед них 16 осіб – адміни групи. Схема така: спочатку людина підписується, далі там з’являється повідомлення «вільний адмін» і людина ставить лайк. Після цього потрібно написати адміну в особисті повідомлення питання «як заробити». Далі необхідно на запит надати свої дані, а також прописку», – розповів Бондарчук.

Уже в день виборів людина дізнається, за кого потрібно голосувати. Далі справа проста – проголосувати за потрібного кандидата, сфотографувати бюлетень та надіслати адміну, а в кінці вже отримати гроші на картку.



За кожного запрошеного друга – доплата.

Рейтерович же запевняє – йдеться саме про Краснова, доводять це красномовні скриншоти з групи.
Скрини з прізвищем Краснова Ілюстрація:

Окрім масштабного підкупу, експерти визначили ще одну проблему місцевих виборів-2020. Зміни виборчого законодавства призвели до масової купівлі так званих «політичних франшиз» бізнесменами великого та середнього рівня. Через скасування «мажоритарки» прорахувати майбутніх переможців виборів стало значно легше, тож придбання місць у списках перетворилося на прибуткову бізнес-модель. Про це заявив директор аналітичного центру «Призма» Віктор Медвідь.

«Щодо політичних франшиз. Завжди було придбання бізнесменами місць у списках, але чому саме зараз це стало модним та економічно обгрунтованим? Перш за все – завдяки новому закону. У зв’язку з тим, що перед виборами можна отримати більш-менш точні дані. Відповідно, бізнесмени, вкладаючи гроші в придбання відповідних партійних квот, чітко можуть розрахувати вартість кожного мандата.

Коли вибори були за змішаною системою і були мажоритарні депутати, а не від партій – це було досить складно порахувати», – зазначив він.

Читайте також:  Нічого спільного з Україною. Родинні зв'язки Андрія Пальчевського
Віктор Медвідь Фото:
Ще одне питання – надзвичайно низька явка виборців, особливо молоді.

До прикладу, частина студентів Києво-Могилянської академії не змогли проголосувати на місцевих виборах-2020 через карантинні обмеження. Сумною статистикою поділилась політолог та доцент кафедри політології НаУКМА Людмила Зубрицька.

«80% моїх студентів не змогли проголосувати – не встигли через карантинні обмеження, тому що вони прописані в гуртожитках у Києві, а зараз перебувають на самоізоляції вдома. Тобто не проголосували ті, хто 100% пішли б, якби не було карантину», – розповіла вона.

Людмила Зубрицька Фото:

Якщо дивитись на результати виборів, то правляча партія “Слуга народу” значно втратила довіру у громадян. Однією з причин може бути зловживання гаранта адмінресурсом, впевнені експерти.

«Я б сприймала опитування Президента як використання адміністративного ресурсу. Такий адмінресурс у Білорусі чи Молдові призвів до революційних змін», – зазначила політтехнолог Катерина Одарченко.

За її словами, проблема великих партій полягає в довірі стереотипу, що людям подобається та вони прихильні до так званої диджиталізації. Тож і підтримку надаватимуть кандидатам та партіям, які «в темі».

Катерина Одарченко Фото:

Громадський діяч Ігор Корж теж притримується думки, що передвиборча політика “Слуги народу” провалилась. Крім того він зробив акцент на ризиках, які вбачає у майбутньому для України.

«Поляризація суспільства, яка проявилась на цих виборах, – це дуже великі виклики та загрози для територіальної цілісності нашої держави.

Загроза єдності, загроза існуванню країни як суверенної держави – чітко видно це зараз. Це проявляється і в слабкості центральної влади, і на тлі посилення влади на місцях – регіональних та місцевих еліт. Я вважаю, що в жодному разі нам не можна забувати про те, що існує й агресія РФ, тимчасова втрата територій. Враховуючи війну, ми бачимо явну загрозу того, що проросійські сили в нашій країні намагаються влаштувати реванш. Особливо це видно у східних та південних областях країни, де не тільки «ОПЗЖ» здобуває провідні позиції під час виборів, але й, скажімо, така відверто антиукраїнська сила, як «партія Шарія» теж проходить до місцевих рад», – зазначив він.

З іншого боку, попри бездіяльність ЦВК, на якій наголошували експерти, в ході виборів гарно себе проявили громадські активісти. Таку думку висловив Олександр Сандик, член Виконкому Херсонської міської ради.

Не лише громадські організації, але й правоохоронні органи добре показали себе у цьогорічних виборчих перегонах. Перші фіксували та повідомляли про порушення, а другі працювали над оперативністю та боротьбою з порушниками. Про це розповіла керівниця юридичного департаменту організації Роксолана Арійончик.

Читайте також:  ВСУ «ломают» фронт: появились карты нового отступления войск РФ на юге Украины
Фото:

«На гарячу лінію з 6 вересня до 25 жовтня надійшло 456 дзвінків про порушення, які були виявлені у регіонах. Це порушення як виборчого процесу, так і порушення виборчого законодавства. За результатами таких дій нами, юридичним відділом, було направлено 46 повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень до органів поліції. 32 внесли до ЄРДР. Станом на сьогодні є активне досудове розслідування. Підозр поки немає, але ми будемо сподіватися, що все-таки ці справи будуть з обвинувальним актом спрямовані до суду. Також за нашими заявами було складено 128 адміністративних протоколів», – розповіла вона.

Арійончик зазначила, що представники МВС теж виправдали довіру в цьому році.

За плідну роботу ГО “Стоп корупції” подякував заступник Голови місії ENEMO П’єр Петьє.

«ENEMO – об’єднання громадських активістів, які репрезентують свої інтереси у своїх країнах. Ми перші будемо говорити про те, що такі організації, як «Стоп корупції», є необхідними та є одними з ключових гравців у виборчому процесі.

Одна з основних ролей таких організацій, як ваша – більш детальний розгляд таких випадків, як підкуп, зловживання адмінресурсом. А наша місія – більше огляд та моніторинг процесів загалом», – зазначив він.

П’єр Петьє Фото:

За словами Петьє, відповідно до звітів локальних спостерігачів ENEMO, тенденція підкупу йде на зниження в порівнянні з президентськими та парламентськими виборами. Але в цьому аспекті з’являються нові, більш креативні підходи.

«У той же час проблема залишається, тож важливо, щоб громадські активісти займались і надалі спостереженнями, а ENEMO надасть свої рекомендації», – сказав він.

Повне відео брифінгу:

Залишити відповідь