Місцеві вибори в Україні. П’ять прогнозів Atlantic Council
Шанси “Слуги народу” виграти вибори мерів у великих містах знаходяться між дуже малими і нульовими
Директор київської компанії Wooden Horse Strategies, що спеціалізується на стратегічних комунікаціях, старший науковий співробітник Atlantic Council Браян Меффорд опублікував п’ять прогнозів на майбутні місцеві вибори в Україні.
25 жовтня в Україні повинні відбутися вибори до місцевих органів влади. Другий тур відбудеться на три тижні пізніше. Ось п’ять прогнозів на цю кампанію з урахуванням того, що Україна вже зіткнулася з можливою другою хвилею Covid-19, а також невщухаючої конфронтації з Росією на Донбасі.
По-перше, вибори відбудуться, незважаючи на загострення ситуації з Covid-19. Адміністрація Зеленського сповнена рішучості продемонструвати світові, що українська демократія цілком здорова і проведення демократичних виборів є ключовим елементом цієї місії.
Незважаючи на те що після скасування карантину в червні кількість випадків Covid-19 в Україні поступово зростає, рівень смертності, як і раніше, залишається відносно низьким. Крім того, Центральна виборча комісія активно працює над підготовкою співробітників і виборчих дільниць для забезпечення безпечного проведення виборів.
Чорногорія, незважаючи на один з найвищих показників Covid-19 у всій Європі, змогла успішно провести вибори 30 серпня з належним соціальним дистанціюванням і використанням засобів індивідуального захисту. Якщо крихітна держава — член НАТО здатна провести вибори під час епідемії Covid-19, то кандидат на вступ до НАТО — Україна — також знайде спосіб провести ці вибори належним чином.
По-друге, через російську агресію Донбас так само залишається проблемою, проте вибори пройдуть на підконтрольній Україні території, як і було заплановано. Адміністрації Зеленського важливо показати, що ситуація з безпекою на Донбасі поліпшується. Зважаючи на те, що попередник Зеленського Петро Порошенко двічі провів вибори на тлі активних бойових дій на Донбасі, Зеленський не може допустити поразки на цьому фронті. У гіршому разі вибори в кількох містах можуть бути тимчасово відкладені, але переважна більшість неокупованих територій Східної України проголосують в день виборів разом з іншою частиною країни.
По-третє, правляча партія “Слуга народу” отримає більшість голосів і місць у місцевих радах на виборах. За весь час незалежності України правлячі партії традиційно отримували більшість голосів і місць. Але що ще належить дізнатися, то це рівень підтримки, який отримає ця партія. Якби місцеву владу вдалося “перезавантажити”, як того хотіла команда Зеленського минулого року, підтримка, ймовірно, була б значною.
Проте на сьогодні громадська думка змінилася, і близько 70% виборців вважають, що країна рухається в неправильному напрямку. Тим часом власний рейтинг президента перейшов рубікон — в дещо негативну площину.
Нова виборча система посилює позиції політичних партій, і “Слуга народу” з цього отримає вигоду під час майбутніх виборів. Проте обидві ключові опозиційні партії України (“Європейська солідарність” Порошенка і прокремлівська “Опозиційна платформа — За життя”) стають дедалі популярнішими. Розчарування суспільстві в чинній владі посприяє збільшенню підтримки цих опозиційних сил у жовтні.
По-четверте, в більшості великих міст перемогу здобудуть чинні мери. Парадоксально те, що після року “змін”, який призвів до різких зрушень на українському політичному ландшафті в результаті президентських і парламентських виборів, 2020 р. виявиться роком, сприятливим для діючих міських голів.
Єдине серйозне питання — чи здобудуть перемогу мери великих міст без другого туру.
Згідно з українським законодавством кандидат у мери повинен отримати понад 50% голосів у першому турі, інакше через три тижні відбудеться другий тур за участю кандидата, який посів друге місце. Два чинних гравці, які сьогодні розраховують отримати найвищі шанси на перемогу без другого туру, — Геннадій Труханов з Одеси і Геннадій Кернес з Харкова.
“Обидва політики місцеві”, — зауважив колишній спікер Палати представників США Тіп О’Ніл. Незважаючи на звинувачення в корупції і численні судові справи, ці два чиновники показали себе ефективними менеджерами в тому, що стосується надання базових послуг. Обидва працюють поза ключовими партіями і використовують свої власні місцеві партії як трамплін.
Явним лідером в українській столиці на сьогодні є нинішній мер Києва Віталій Кличко. Хоча, згідно з опитуваннями, в першому турі він не виграє, проте на сьогодні він випереджає багатьох кандидатів, які прагнуть з ним поборотися.
Мер Львова Андрій Садовий свого часу планував піти у відставку в цьому році — в кінці свого третього терміну, але вже передумав. Він явний фаворит, хоча і при двох турах голосування.
Схожа ситуація в інших містах: Філатов в Дніпрі і Буряк в Запоріжжі. Рівне — один з небагатьох регіональних центрів, де чинний мер йде на пенсію, а велика кількість осіб, в основному колишніх чиновників, бореться за право стати мером.
Примітно, що жоден з цих мерів не долучився до партії Зеленського “Слуга народу”. Замість цього вони працюють (в основному) зі своїми невеликими регіональними партіями. Це не означає, що “Слуга народу” не виграє вибори мерів в жодному українському місті, але нині їх шанси в найбільших містах знаходяться між дуже малими і нульовими.
По-п’яте, частково через те, що “Слуга народу”, схоже, не отримає посади мерів у великих містах, перед голосуванням 25 жовтня імовірна перестановка в Кабінеті Міністрів. Очікується звільнення кількох міністрів. Ми могли б навіть споглядати більш екстремальний сценарій з відставкою всього уряду, але на результати місцевих виборів це ніяк не вплине.
Місцеві вибори — це про місцеві проблеми, і призначення нових міністрів у Києві навряд чи може вплинути на ситуацію в найбільших містах України, особливо з урахуванням можливих змін, що наближаються до дня виборів. Децентралізація сприяла розширенню повноважень на місцевому рівні, і перестановки на загальнонаціональному рівні навряд чи вплинуть на результати жовтневого голосування.