Про це пише Май.юа. Публікуємо матеріал без коментарів та ремарок. Редакція не несе відповідальності та не перевіряє дані, надані та опубліковані сторонніми інформаційними ресурсами.

Геологи його вивчили ще у 1963–1973 роках та пробурили там 177 свердловин. Знаходиться воно у Криворізькому районі Дніпропетровської області та добре досліджено. Вапняк у цьому родовищі – матеріал для виробництва цементної сировини.

Історія тиску ТОВ “Ферромет1” на державу розпочалося ще 2018 року. Тоді компанія подала до Держгеонедру заяву про отримання спеціального дозволу на користування надрами Мар’янського родовища вапняків в обхід відкритого аукціону. Пакет документів був представлений із низкою помилок, що зобов’язує чиновників Служби вчасно повернути його заявнику. Якщо термінів не дотримано, спрацьовує механізм типу “мовчазної згоди” на надання ліцензії. За дивним збігом обставин керівництво ДХС забуває надати аргументовану відмову, надавши можливість надалі тиснути на державу за рахунок лояльних до компанії судів.

9 вересня 2019 року ТОВ “Ферромет1” звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із заявою про зобов’язання ДГС про видачу спецдозволу на основі поданої ними апробації. Суддя задовольнив позов “Фероромет1”, а Держгеонедрам заборонив проводити аукціон і унеможливив отримання спеціального дозволу будь-якою іншою особою, крім них.

Після винесення рішення у працівників канцелярії суду виявляється колективна амнезія та Запорізький окружний адміністративний суд не надсилає своє рішення на адресу Держгеонедр. Це не дозволило державній установі подати апеляційну скаргу, бо законні строки пройшли.

Щоб захистити державні інтереси та подолати корупційні схеми, 19 грудня 2019 р. до Кодексу України про надра з ініціативи Романа Опімаха вносяться зміни, які передбачають видачу спеціальних дозволів на користування надрами лише через аукціони.

У лютому 2020 року Кабінет Міністрів вніс зміни до законодавства, прибравши з п.8 Постанови №615 “Про порядок надання спецдозволів на користування надрами” можливість отримання спецдозволу без аукціону на підставі проведеної апробації.

Таким чином, законодавство в галузі надрокористування зазнало значних змін. На зміну корупційним механізмам дійшли європейські стандарти. Здавалося, що на цьому неприємна історія має закінчитися, бо підстав для незаконної видачі спецдозволу ТОВ “ФерроМет1” за рахунок апробації відсутні. Але трапилося не так, як передбачалося.

За даними You Cоntrol, ТОВ “Ферромет1” пов’язане з Рінатом Ахметовим, який лобіює інтереси компанії в судах, домагаючись видачі спецдозволу незаконним способом.

Де-юре, бенефіціарним власником та керівником ТОВ “Ферромет1” та низки юридичних осіб, а саме “Оріон Мерітайм”, “Кераммеханізація”, “Керамбудмеханізація”, “Надра Стрім” є Наталія Олександрівна Куркова. Протягом 15 років вона працює на групу компаній UMG Investments Ріната Ахметова. Про це вона відкрито зазначає у своєму профілі у Facebook. Саме через неї Ахметов контролює ТОВ “Ферромет1”.

Протягом півтора десятка років Наталія Куркова була менеджером середньої ланки в UMG Investments. Той факт, що вона раптом знайшла велику суму коштів, щоб відкрити та здійснювати успішну підприємницьку діяльність компаній, тим більше наддобувних, свідчить про те, що вона є фіктивним керівником у цих компаніях. Нею скористалися на вирішення певних корпоративних завдань. Зокрема отримання родовища за безцінь без відкритого аукціону. А у разі зацікавленості правоохоронними органами завжди можна злити менеджера середньої ланки.

До уваги!: “ФерроМет1” намагається поза аукціоном – всупереч законодавству та найкращим світовим практикам – забрати Мар’янське родовище

Що не так із способом отримання спецдозволу через апробацію?

Апробація простою мовою: попередня теоретична розвідувальна оцінка родовища. На зразок теоретичного припущення без наявної конкретної інформації про нього. На практиці це коли надрокористувачі беруть за основу матеріали, напрацьовані геологами та іншими фахівцями галузі ще радянських часів чи інших попередніх ліцензіатів, роблять теоретичні доповнення, які не несуть експертного навантаження – тобто інформація, яка додавалася, не могла якісно вплинути на перспективу економічних розрахунків, оцінки якості копалин, термінів видобутку тощо.

Читайте також:  Внутренние и внешние факторы, влияющие на курс доллара

Розуміючи це, держава відмовилася від апробації та запровадила міжнародні стандарти – проведення прозорого аукціону. Після нього підприємець повинен проводити якісну геологічну розвідку, вивчати родовище, вкладати у його вивчення/розробку/видобуток кошти. І лише тоді можна розраховувати на те, що українські надра будуть використовуватись раціонально і кожен з нас матиме вигоду у вигляді відрахувань до місцевих та державних бюджетів. А це розвиток соціальної інфраструктури, побудова підприємства та створення робочих місць, розгалужена логістика, наповнення пенсійного фонду за рахунок податкових зборів тощо.

Яку гру веде ТОВ “Ферромет1”:

По-перше: ТОВ “Ферромет1” докладає максимум зусиль, щоб не йти на прозорий та відкритий аукціон з метою продажу спецдозволу на видобуток надр. А використовує вплив на суди, які можуть забезпечити йому перевагу перед законом.

Зауважимо, що згідно з висновком Верховного суду від 21.12.2021 у справі No 826/6873/16, Держгеонедра не мають законних прав для надання спецдозволу на основі чинних раніше нормативно-правових документів. Тобто керуватися чинним законодавством раніше не можна. Верховний суд цим та ще рядом судових рішень у аналогічних справах дійшов висновку, що Держгеонедра мають керуватися тим законодавством, яке діє на момент ухвалення рішення. Тобто надання спецдозволу на основі апробації – неможливе!

По-друге: Керівництво компанії наполягає на отриманні спецдозволу без аукціону на основі апробації. Як зазначалося вище, це грубе порушення Законодавства, зокрема Кодексу України про надра та постанови Кабміну №615. 25 лютого 2021 року Кабмін визнав апробацію несправедливим та непрозорим способом отримання права на користування українськими надрами. Але “Ферромет1” неодноразово заперечує повернення документів від Держгеонедр та його наказ про відмову у видачі спеціального дозволу, вигадуючи все нові підстави та обставини.

Водночас було узгоджено лот для включення до переліку ділянок, які готуються до виставлення на продаж шляхом електронних торгів. З того дня до Держгеонедра вже надійшло 11 заявок від компаній, які готові поборотися гривнею за це родовище.

Зокрема, своїми діями Рінат Ахметов хоче позбавити державу наповнювати бюджет, який насамперед витрачається на соціальні питання: виплата зарплат, медичне забезпечення лікарень, ремонт доріг. А в період війни – додаткові інвестиції до бюджету – врятовані життя військових, лікування та реабілітація поранених, допомога їхнім сім’ям. За попередніми оцінками ринку, вартість цього родовища на аукціоні може зрости до 1 млрд грн.

Читайте також:  Олег Ляшко - шлях від дрібного афериста до головного популіста України. ВІДЕО

По-третє: згідно з заявою “Ферромет1” та зазначеними координатами, суспільство планує опрацьовувати не все родовище, а лише його частину. Це вказує на нераціональне використання надр та порушення чинного Законодавства! Це робиться тільки для того, щоб заплатити до бюджету якнайменше. Конфігурація ділянки, на яку хоче отримати дозвіл ТОВ “Ферромет1”, фактично блокує можливість отримання іншими компаніями доступу до Мар’янського родовища на аукціоні.

По-четверте: ТОВ “Ферромет1” також штучно знизило кількість запасів корисних копалин, коли вдруге подавали відповідний протокол державним установам. Так, у 2017 році компанія вказала майже 35.6 млн т (протокол 3964), а за два роки – у 2019 – кількість вапняку на тій же площі чомусь зменшилася вдвічі і становила майже 18,6 млн т (протокол 4945). Усі заявки на аукціон надійшли і Мінприроди погодило виставлення на аукціон повноцінного родовища з обсягом запасів 132 млн. тонн, що у 7 разів більше, ніж хоче отримати ТОВ “Ферромет1”

Знову ж таки, розуміючи, що апробація – це теоретична робота з матеріалами геолого-розвідувальних робіт попередніх надрокористувачів та держави – ні зменшення площі, ні тим більше зменшення запасів не має жодних підтверджень чи аргументацій. У цьому випадку державний бюджет гарантовано недоотримає кошти за продаж спецдозволу, а потенційний власник спецдозволу присвоїти копалини не заплативши за них.

Виходячи з перерахованого вище, “Ферромет1” не готова брати на себе всю відповідальність перед державою (читайте – українським суспільством), і фінансову зокрема. Компанія всупереч закону, обманним шляхом хоче отримати спецдозвіл, нераціонально використовувати надра, про що часткове опрацювання родовища якраз і свідчить. Так, компанія хоче заплатити трохи більше 6 млн гривень (бо відзначило менші запаси вапняку, ніж є насправді), замість 43 млн гривень. І тут треба розуміти, що це стартова ціна вартості спецдозвіл. Бо на аукціоні від цієї суми тільки стартували б торги.

Довідка:

  • Для обліку первісної вартості спецдозволу для аукціону беруться запаси всіх протоколів кортикостероїдів, якими ставилися на баланс запаси вапняку.
  • Приблизна кількість видобувних запасів на Мар’янському родовищі становить 132,3 млн. т. Згідно з постановою стартова ціна на аукціон буде майже 43 млн. гривень.
  • Розрахунок наступний: 13 232 84 00 (кількість запасів) * 115,8 (ціна за тонну вапняку) * 0,0028 (коефіцієнт переходу) = 42 906 160,4 грн.

І це тільки стартова ціна, не рахуючи цінових пропозицій учасників аукціону.

За інсайдерською інформацією, у кулуарах недробізнес обговорює готовність заплатити за ліцензію кілька сотень мільйонів гривень. Більше того, з відкритих джерел відомо, що керівництво підприємства “КривийРігЦемент” заявляло, що готове за ділянку Мар’янського родовища сплатити на аукціоні до Держбюджету 1 млрд.грн.

Замість резюме та патетики: 31 липня 2020 року НАБУ та САП повідомили шість осіб про підозру в організації схеми, за якою ТОВ “Аркона Газ-Енергія” отримало право на користування надрами Свистунківсько-Краснолуцького газоконденсатного родовища (Полтавська обл.) за штучно заниженою. Знову ж таки після зміни керівництва Держгеонедр.

В результаті держава не отримала майже 197 млн ​​грн, які суспільство мало заплатити за отримання спецдозволу на користування надрами. Тим не менш, оскільки зазначена схема із заниженням вартості спеціальних дозволів була викрита детективами, зловмисники з Державної комісії України із запасів корисних копалин (ДКІ), Державної служби геології та надр України у змові з розробником документації та бенефеціаром (Рінатом Ахметовим) зацікавленого товариства вже відому злочинну схему.

Читайте також:  Александр Рожко и отъехавшая «крыша»: почему убит криминальный «авторитет» Ляма (+видео)

Важливо розуміти, що ТОВ “Ферромет1” сфальсифікувало інформацію, що нібито саме вони здійснили розвідку Мар’янського родовища вапняків та завдяки порушенню законодавства – ст.209 КК України – легалізація майна, придбаного злочинним шляхом – стали претендентом на отримання спецдозволу на користування надрами поза аукціоном.

До уваги авторів правочину: за цей злочин можна потрапити за ґрати до 15 років із конфіскацією майна. Бо йдеться про злочин, вчинений організованою групою та/або в особливо великому розмірі.

Схему розробили спільно з ТОВ “Геопроф” та подали чужі досягнення за свої у звіті апробації.

Таким чином, як і у випадку з газовим родовищем, де компанія “Аркона Газ-Енергія” у змову з посадовцем ГКС, підробивши певну документацію, щоб отримати спецдозвіл поза аукціоном (про що свідчить розслідування НАБУ та САП), так і у випадку з Мар’янським родовищем вапняку, кортикостероїдів у змові із замовником Рінатом Ахметовим занизили вартість спеціального дозволу в рази.

Замість мінімальної/стартової вартості ліцензії майже 43 млн. грн., за користування цими надрами держава отримає в сім разів менше – трохи більше 6 млн. гривень. Збитки майже 37 млн ​​гривень. Хоча за фактом збитки набагато більші, бо за умов прозорого аукціону, де головним критерієм є ціна та конкуренція, бюджет може поповнитися не лише на 43 млн, а на сотні мільйонів гривень. Це вже стало практикою для аукціонів із продажу ліцензій на використання надр.

Але поки що державні чиновники продовжують реалізовувати свою схему, порушуючи законодавство, можна стверджувати, що надалі їх дії правоохоронні органи розцінять як зловживання владою – ст.364 КК України, ст. 209 КК України – легалізація майна придбаного злочинним шляхом, а також службове підроблення – ст.366 КК України. За умови, якщо дії розробників схеми тягнуть за собою тяжкі наслідки, то санкція статті передбачає позбавлення волі від 3 до 6 років з позбавленням права надалі обіймати відповідні посади з конфіскацією майна.

Знаючи, як працює НАБУ із САП, винних притягнуть до відповідальності і винні постануть перед судом.

Уникнути пограбування надр та реальних тюремних термінів можна лише одним способом – діяти строго в рамках чинного законодавства! Потрібно проводити прозорий аукціон.